Audiodeskrypcja - sztuka opowiedziana fakturą i słowem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 00:15
Projekt "iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich" realizowany przez Fundację Audiodeskrypcja to wyjątkowa wirtualna galeria historii sztuki, dostępna i przyjazna dla wszystkich. To historia, jak anonsują twórcy projektu, "opowiedziana dziełami artystów przemawiających do wzroku poprzez faktury, bryły, punkty i kreski, plamy barwne o różnym natężeniu światła i cienia, a także za pomocą słów, dźwięków".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Akimov Igor

Żydówka z pomarańczami mizeum narodowe pap 1200.jpg
Odzyskane skarby

Fundacja Audiodeskrypcja z Białegostoku jest pionierem audiodeskrypcji i kompleksowego udostępniania sztuki osobom, które nie widzą od urodzenia, całkowicie lub częściowo straciły wzrok, a chcą uczestniczyć w kulturze w możliwie pełny i wartościowy sposób. W tej chwili realizowany jest już 6. etap projektu dotyczący sztuki współczesnej. Projekt iSztuka jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Posłuchaj
52:30 2021_01_14 23_06_42_PR3_Czas_niezwykly.mp3 Historia sztuki dla niewidomych (Czas niezwykły/Trójka)

– iSztuka to projekt dostępny w internecie, a stworzony z myślą o tym, aby udostępnić historię sztuki ludziom niewidomym. To marzenie, aby publikacje z tego zakresu stały się wreszcie dostępne dla osób niewidomych - mówi Barbara Szymańska, wiceprezes zarządu Fundacji Audiodeskrypcja. – Marzenie, które udało się zacząć realizować - dodaje.

– Zacząć, bo jesteśmy mniej więcej w połowie projektu. Zaczęliśmy od prehistorii, a chcemy skończyć na sztuce współczesnej, ale z podziałem, bo wiadomo, że sztuka się rozwarstwiła na wiele nurtów. I o ile na początku było łatwiej to podzielić, teraz pracy jest naprawdę ogrom – wyjaśnia.

– Nie jestem historykiem sztuki, więc wciąż się uczę tworzyć te opisy, a pani Barbara jest niezwykle w tym pomocna. Ta współpraca z fundacją jest czymś, co pozwala mi tworzyć coś dobrego, a zarazem robić coś, co mnie interesuje – opowiada audiodeskryptorka Emilia Jankiewicz tworząca opisy dla projektu "iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich".

– Na pozór mamy tylko obraz, który mamy opisać. Ale za każdym obrazem kryje się jakaś historia, każdy obraz funkcjonuje w jakimś kontekście: czy to biografii artysty, historycznym, czy np. geograficznym, bo bywa, że nawet mapy się przydają przy opisywaniu dzieł – tłumaczy specyfikę swojej pracy pani Emilia. – Tak naprawdę czasem trzeba być detektywem i prowadzić małe śledztwa.

Audiodeskrypcja – Obrazy/YouTube Bartłomiej Olszewski


***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autorka: Elżbieta Korczyńska
Goście: Barbara Szymańska (wiceprezes zarządu Fundacji Audiodeskrypcja), Emilia Jankiewicz (audiodeskryptorka, projekt "iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich")
Data emisji: 14.01.2021
Godzina emisji: 23.06

pr

Czytaj także

Audiodeskrypcja, czyli kultura bliżej nas wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2017 00:00
- Dzięki audiodeskrypcji możemy zrozumieć wielowarstwowość dzieła sztuki. Ona otwiera oczy osobom niedowidzącym i niewidomym oraz sprawia, że możemy doświadczyć spektaklu na własnej skórze - mówi Barbara Szymańska, Wiceprezes Zarządu Fundacji Audiodeskrypcja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kultura i sztuka dla niewidomych i słabowidzących

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2020 01:00
Białostocka Fundacja "Audiodeskrypcja" od lat tworzy absolutnie wyjątkowy świat kolorów i dźwięków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Widzialni

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2020 00:00
Fundacja Widzialni od 2009 roku przeciwdziała wykluczeniu cyfrowemu i społecznemu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seniorzy w sieci

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2020 10:05
Dystans społeczny w dobie pandemii nie musi oznaczać braku kontaktu ze światem. Wręcz przeciwnie – ten czas można wykorzystać do nabywania nowych umiejętności pomocnych w życiu rodzinnym, towarzyskim i zawodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Taniec integracyjny – mało znany i fascynujący

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 00:00
Najnowsze wydanie audycji "Czas niezwykły" to zaproszenie do fascynującego i tak naprawdę wciąż jeszcze mało znanego świata tańca na wózkach. – Taniec na wózkach to dyscyplina na pograniczu sportu i sztuki. To klucz do jej zrozumienia – mówiła w Trójce Iwona Ciok, prezes integracyjnego Stowarzyszenia Swing-Duet oraz organizatorka wielu turniejów tańca na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym.
rozwiń zwiń