Fundacja Forani – dla tych, którzy ucierpieli w wypadkach

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2021 00:00
Fundacja Forani to niewielka organizacja, która powstała z odruchu serca. Jej założycielka, po tym jak uległa poważnemu wypadkowi samochodowemu, w wyniku którego straciła swoje jedyne dziecko i długo walczyła o powrót do zdrowia, postanowiła pomagać ludziom, którzy znaleźli się w podobnej sytuacji i ucierpieli w wyniku nagłego zdarzenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Toa55

wypadek samochodowy pomoc 1200m.jpg
Udzielanie pierwszej pomocy - jak reagować w nagłych wypadkach?

Moment, gdy zatrzymuje się ludzkie życie

Obecnie Fundacja Forani (OPP) pomaga wielu osobom poszkodowanym w wypadkach – zarówno komunikacyjnych, jak i tych, które zdarzają się w miejscu pracy, szkole lub w domu – a także ich bliskim. Według oficjalnych statystyk każdego roku wypadkom ulega 200 tys. osób. 

Ci, którzy zwracają się po pomoc do fundacji Iwony Lis, nie ponoszą żadnych kosztów. – Wypadek to moment, w którym zatrzymuje się ludzkie życie, niezależnie od tego, co było powodem. Osoba, która tego doświadcza, po prostu potrzebuje pomocy. Po to jesteśmy – podkreśla założycielka Forani.

www.fundacjaforani.org

Opublikowany przez Fundacja Forani Środa, 1 marca 2017

Fundacja uruchomiła i prowadzi ogólnopolską infolinię dla osób po wypadkach. Przygotowała też specjalny poradnik powypadkowy, który szczegółowo wyjaśnia, jakie działania można podjąć po wypadku, gdzie szukać pomocy.


Posłuchaj
50:28 2021_01_28 23_07_57_PR3_Czas_niezwykly.mp3 Fundacja Forani i jej "aniołowie" (Czas niezwykły)

 

"Jesteśmy kierunkowskazem"

– Staramy się pomagać w sposób kompleksowy, przede wszystkim informując. Ludzie po wypadku nie wiedzą, co zrobić, są w szoku. Nie wiedzą, w którą stronę się udać, o co zadbać na początku. Jesteśmy kierunkowskazem, który mówi: teraz najważniejsze jest leczenie, konsultacje medyczne, zadbanie o zdrowie fizyczne – wyjaśnia Iwona Lis.

Aby mieć środki na prowadzenie infolinii i pomoc potrzebującym, Fundacja Forani stworzyła sklep charytatywny, z którego cały dochód jest przeznaczony właśnie na tego typu pomoc. Organizacja zajmuje się też aktywizacją zawodową osób z niepełnosprawnościami. Dzięki niej zdobyło zatrudnienie, ale i też wróciło do normalnego życia wiele osób, także tych z bardzo dużym stopniem niepełnosprawności.

Fundację wspiera wielu "aniołów" wolontariuszy. Ambasadorem fundacji od 2017 roku jest Urszula Dudziak.

Infolinia powypadkowa Fundacji Forani - spot informacyjny/Fundacja Forani

***

Tytuł audycji: Czas niezwykły
Autorka: Elżbieta Korczyńska
Goście: Iwona Lis (założycielka i społeczny prezes Fundacji Forani), Dominika Tomasiewicz (wiceprezes Fundacji Forani)
Data emisji: 28.01.2021
Godzina emisji: 23.07

kr

Czytaj także

Taniec integracyjny – mało znany i fascynujący

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 00:00
Najnowsze wydanie audycji "Czas niezwykły" to zaproszenie do fascynującego i tak naprawdę wciąż jeszcze mało znanego świata tańca na wózkach. – Taniec na wózkach to dyscyplina na pograniczu sportu i sztuki. To klucz do jej zrozumienia – mówiła w Trójce Iwona Ciok, prezes integracyjnego Stowarzyszenia Swing-Duet oraz organizatorka wielu turniejów tańca na poziomie ogólnopolskim i międzynarodowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Audiodeskrypcja - sztuka opowiedziana fakturą i słowem

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 00:15
Projekt "iSztuka – edukacja kulturalna dla wszystkich" realizowany przez Fundację Audiodeskrypcja to wyjątkowa wirtualna galeria historii sztuki, dostępna i przyjazna dla wszystkich. To historia, jak anonsują twórcy projektu, "opowiedziana dziełami artystów przemawiających do wzroku poprzez faktury, bryły, punkty i kreski, plamy barwne o różnym natężeniu światła i cienia, a także za pomocą słów, dźwięków".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaproszenie do Teatru 21

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 00:00
Teatr 21 (organizacja pożytku publicznego) to zespół teatralny, którego aktorami są głównie osoby z zespołem Downa i autyzmem. W ciągu 15 lat swojej działalności stworzył kilkanaście spektakli prezentowanych w teatrach i instytucjach w całej Polsce. Grupa występowała na festiwalach w Polsce (m.in. Wrocław, Poznań, Gdańsk, Kraków) i za granicą (Praga, Berlin, Helsinki, Freiburg).
rozwiń zwiń