Pierwsze kwiaty tej wiosny o zaskakującym zapachu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 16:43
Po ciepłe paliwo przylatuje do ciemiernika, a ten ostatni nie może się poszczycić wonnym aromatem. W tym odcinku mówimy o pierwszych kwiatach tej wiosny i ich niezwykłych zapylaczach.
Audio
  • Ciemiernik cuchnący i jego zapylacze (Życie intymne roślin/ Trójka)
Ciemiernik cuchnący ma palczaste, ciemnozielone liście i jaśniejszą górą. Charakteryzuje się lekko śmierdzącym zapachem. Pochodzi z południowo-zachodniej Europy, np. Hiszpanii i północnej Afryki, np. Maroka
Ciemiernik cuchnący ma palczaste, ciemnozielone liście i jaśniejszą górą. Charakteryzuje się lekko śmierdzącym zapachem. Pochodzi z południowo-zachodniej Europy, np. Hiszpanii i północnej Afryki, np. MarokaFoto: Björn S... via Foter.com / CC BY-SA

Pierwsze kwitnące wiosną rośliny nie wydzielają niestety pięknych zapachów. Ciemiernik cuchnący produkuje nektar, w którym jest dużo cukru i… drożdży. - W czasie fermentacji wydziela się ciepło i to ono, jak się wydaje, jest istotnym elementem, który sprzyja atrakcyjności ciemiernika - opowiada Trójkowy ekspert, dr Marcin Zych.

Zwierzęta chętniej przylatują do ciepłej roślinny, a w nagraniu mówimy o tym, jakie są to owady i co mają wspólnego z uruchamianiem silnika samochodowego na mrozie.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor: Marcin Gutowski
Gość: dr Marcin Zych (biolog, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 24.02.2017
Godzina emisji:
6.22

sm/mp

Czytaj także

Czy mrówki mogą zapylać kwiaty?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 15:01
Małe i często niezauważalne, a stanowią jedną czwartą całej biomasy zwierzęcej świata. Choć na pozór mrówek nie widać, to wykonują szereg pożytecznych czynności. - Z kwiatami można powiedzieć, że mają byle jakie stosunki - mówi biolog Marcin Zych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gorąca miłość owadów w czerwonych płatkach nie tylko róż

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2017 17:19
Czerwone kwiaty na randkach to nie tylko ludzka specjalność. Wielkimi krokami zbliżają się Walentynki, więc tym razem porozmawiamy o zbliżeniach zwierząt w otoczeniu czerwonych, pachnących płatków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarujące i pod śniegiem kwitnące oczary

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 14:00
Choć trwa zima, zaczynamy wypatrywać śladów wiosny. Nie dzieje się tak bez przyczyny, bo od początku lutego delikatnie zakwitają, szczególnie w czasie odwilży, kwiaty oczarów.
rozwiń zwiń