Współczujemy alergikom i szukamy wiosny

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 22:29
Niby wszyscy na nią czekają, ale niektórym poleca się zatykać nie tylko nosy, ale i oczy. O cudach wiosennych zakwitów oraz podobnych do szyszeczek i kotków kwiatostanach mówimy w spotkaniu z dr Marcinem Zychem.
Audio
  • Co już kwitnie? (Życie intymne roślin/ Trójka)
Liście olszy
Liście olszyFoto: dan.kristiansen via Foter.com / CC BY-NC-ND

Jedną z pierwszych kwitnących wiosną roślin jest olsza, zwykle razem z leszczyną. Jest to jednopienny gatunek o rozdzielnopłciowych kwiatach, które są dość oryginalne. - Męskie kwiaty przypominają robaki, moglibyśmy je określić jako kotki, choć nie zawsze to słowo w pełni oddaje ich urodę - opowiada dr Marcin Zych.

Miękkie, włochate i zwisające - tak można scharakteryzować ich niecodzienny wygląd. Więcej o pierwszych kwiatach tej wiosny mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor: Marcin Gutowski
Gość: dr Marcin Zych (biolog, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 10.03.2017
Godzina emisji:
6.20

sm/mp

Czytaj także

Jak pseudokwiaty wabią zapylaczy?

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 11:45
Początek listopada to czas, w którym tradycyjnie królują chryzantemy. To kwiaty, które się kojarzą z zadumą, odchodzeniem, ale one także mają swoje życie intymne...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czarujące i pod śniegiem kwitnące oczary

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2017 14:00
Choć trwa zima, zaczynamy wypatrywać śladów wiosny. Nie dzieje się tak bez przyczyny, bo od początku lutego delikatnie zakwitają, szczególnie w czasie odwilży, kwiaty oczarów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwsze kwiaty tej wiosny o zaskakującym zapachu

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2017 16:43
Po ciepłe paliwo przylatuje do ciemiernika, a ten ostatni nie może się poszczycić wonnym aromatem. W tym odcinku mówimy o pierwszych kwiatach tej wiosny i ich niezwykłych zapylaczach.
rozwiń zwiń