Rozmiar i kolor krokusów, które nie są bez znaczenia

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 15:00
Im wyżej rosną kwiaty krokusów, tym są ciemniejsze. - Ma to związek z tym, że odgrywają one rolę szklarni - mówi biolog, dr Marcin Zych.
Audio
  • Dr Marcin Zych wyjaśnia, jaki związek ma kolor krokusów z wysokością, na której rosną oraz jakie znaczenie ma ich rozmiar (Życie intymne roślin/ Trójka)
Krokusy są jednymi z najpopularniejszych roślin cebulowych, kwitnących wiosną
Krokusy są jednymi z najpopularniejszych roślin cebulowych, kwitnących wiosnąFoto: Grazka-M-T via Foter.com / CC BY-NC-SA

Przebiśniegi już przekwitają i pojawiają się kolejne rośliny, np. krokusy. - Jest wiele różnych gatunków krokusów i one występują w odmiennych kolorach, a są również takie, które kwitną jesienią. Te wiosenne kwiaty są żółte lub fioletowe, jaśniejsze niebieskawo-fioletowe, a wydaje się, że w przypadku krokusów kolor może mieć spore znaczenie - opowiada dr Marcin Zych.

O ważnej dla zapylaczy szklarni i rozmiarze kwiatów cebulowych, związanym z konkurencją mówimy w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki - ranek
Prowadzi: Wojciech Mann
Autor: Marcin Gutowski
Gość: dr Marcin Zych (biolog, Uniwersytet Warszawski)
Data emisji: 31.03.2017
Godzina emisji:
6.17

sm

Czytaj także

Współczujemy alergikom i szukamy wiosny

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2017 22:29
Niby wszyscy na nią czekają, ale niektórym poleca się zatykać nie tylko nosy, ale i oczy. O cudach wiosennych zakwitów oraz podobnych do szyszeczek i kotków kwiatostanach mówimy w spotkaniu z dr Marcinem Zychem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice miłości w świecie roślin

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:00
W ostatnich tygodniach jednym z tematów przewodnich naszych rozmów było zapylenie. I tym razem skupiamy się na tym fascynującym aspekcie życia intymnego roślin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trudy zapylania pierwszych kwiatów tej wiosny

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2017 16:27
Wreszcie po długich, ciemnych i chłodnych miesiącach wyszliśmy z mikrofonem na dwór. Choć upał jeszcze nie rozpieszcza, można już podziwiać igraszki świata przyrody na żywo.
rozwiń zwiń