Krzesimir Dębski o trudnej przeszłości i nie tylko

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2016 15:24
- Pisarzem nie chciałbym być nazywany, bo to dopiero druga książka - mówił w Trójce muzyk i kompozytor, autor książki "Nic nie jest w porządku" Krzesimir Dębski.
Audio
  • Krzesimir Dębski o swoim życiu i pracy (Cogito ergo.../ Trójka)

Krzesimir Dębski to kompozytor muzyki współczesnej, filmowej i rozrywkowej, skrzypek jazzowy i dyrygent. Ma na koncie kilkaset utworów z zakresu: muzyki orkiestrowej, kompozycji na instrumenty solowe i orkiestrę, kompozycji wokalno-instrumentalnych, aranżacji dźwiękowych dla teatru i baletu, a przede wszystkim muzyki do filmów i seriali.

Gość Trójki pochodzi z rodziny dotkniętej dramatem rzezi wołyńskiej. Między innymi jego ojciec, który przeżył Wołyń, później bardzo dbał o przywrócenie pamięci ofiar tego wydarzenia.

Krzesimir Dębski Mam wrażenie, że w centralnej Polsce ludzie w ogóle nie rozumieli Wschodu

Książka Krzesimira Dębskiego "Nic nie jest w porządku" mówi o relacjach polsko-ukraińskich. - Mam wrażenie, że w centralnej Polsce ludzie w ogóle nie rozumieli Wschodu. Ja nawet odczuwałem pewnego rodzaju niechęć, bo gdzie byśmy nie mieszkali, w dzieciństwie a i nawet później byłem przezywany od Rusków - wspominał kompozytor.

W audycji było też sporo rodzinnych wspomnień Krzesimira Dębskiego. Nie zabrakło opowieści o polskich imionach, m.in. o tym, dlaczego on ma na imię Krzesimir a jego brat Sławosz. Muzycznie całość uzupełnił występ Anny Jurksztowicz - żony artysty, której akompaniował Dębski.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Goście: Krzesimir Dębski (kompozytor muzyki współczesnej, filmowej i rozrywkowej, skrzypek jazzowy i dyrygent)
Data emisji: 23.10.2016
Godzina emisji:
21.10

ei/fbi


Czytaj także

Jan Polkowski: obumieranie kultury to obumieranie człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2016 22:05
- Kultura jest treścią pamięci, a pamięć pozwala nam być ludźmi - mówi bohater pierwszej audycji z cyklu "Cogito ergo..." Jan Polkowski.
rozwiń zwiń