Halina Łabonarska: doskonaliłam się poprzez swoją słabość

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 16:20
- Nie mam pojęcia, czy jestem kobietą silną. Tak o mnie mówią, choć czasami wydawało mi się, że jestem słaba. Kiedy nikt mnie nie widzi, mogę sobie pozwolić na słabość - mówi aktorka Halina Łabonarska.
Audio
  • Halina Łabonarska: doskonaliłam się poprzez swoją słabość (Cogito ergo.../Trójka)

Halina Łabonarska urodziła się w 1947 roku w Gdańsku, w 1970 roku ukończyła Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi. Tuż po ukończeniu studiów zaczęła pracę w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Potem przeniosła się do Poznania, gdzie pracowała w Teatrze Nowym.

W latach 1977–1980 była aktorką warszawskiego Teatru na Woli, a w latach 1980–1983 i 1988–1989 występowała w Teatrze Dramatycznym w Warszawie, a następnie była aktorką warszawskiego Teatru Polskiego, a potem Teatru Ateneum. W 2014 roku powróciła do Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy, gdzie wciela się w postać Jokasty w "Królu Edypie" Sofoklesa, matki w "Harper" Smona Stephensa i Kate Keller we "Wszystkich moich synach" Arthura Millera. Między innymi za tę druga rolę otrzymała w 2015 roku prestiżową Nagrodę im. Ireny Solskiej. W Dramatycznym gra również główną rolę w "Kobietach bez znaczenia" Alana Bennetta i starszą panią w "Wizycie starszej pani"  Friedrich Dürrenmatta.

Halina Łabonarska współpracowała z wybitnymi reżyserami teatralnymi, m.in.: Jerzym Jarockim, Maciejem Prusem, Kazimierzem Dejmkiem, Gustawem Holoubkiem, Izabellą Cywińską i Januszem Wiśniewskim. Zagrała w licznych filmach, m.in. w: "Aktorach prowincjonalnych" i "Europa, Europa" w reżyserii Agnieszki Holland oraz "Kobiecie i kobiecie" Ryszarda Bugajskiego. "Vinci" Janusza Machulskiego, "Joannie" Feliksa Falka. Jest laureatką wielu nagród teatralnych, filmowych i telewizyjnych.

Podczas spotkania w Trójkowym studiu Halina Łabonarska mówiła o zawodzie aktora, swoich doświadczeniach na scenie teatralnej i planie filmowym. Jakich rad udzieliłaby młodszym koleżankom i kolegom po fachu? Co aktorce daje siłę? Jakie tragiczne wydarzenie z historii rodziny ukształtowało jej światopogląd? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Halina Łabonarska (aktorka)
Data emisji: 28.01.2017
Godzina emisji:
15.08

mk/fbi

Zobacz więcej na temat: Maciej Pawlicki Trójka

Czytaj także

Ryszard Legutko o kondycji świata

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2016 22:00
- Świat zmierza w niedobrą stronę. Czasem jest przechył ku dobremu, ale ogólnie nie jest dobrze - mówi profesor Ryszard Legutko, gość audycji "Cogito ergo...".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodek Pawlik, czyli owoc miłości muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2016 22:20
To pianista, kompozytor, jazzman i przede wszystkim jeden z niewielu Polaków uhonorowany prestiżową statuetką "Grammy"”.
rozwiń zwiń