Krzysztof Zanussi: masa sztuki współczesnej jest głupkowata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 16:30
- Jest powiedzenie "o gustach się nie dyskutuje". Ono nie znaczy, że każdy gust jest równie dobry, ale raczej, że albo się gust ma albo się go nie ma. Jak się nie ma gustu, to nie ma o czym dyskutować - powiedział reżyser Krzysztof Zanussi.
Audio

Gościem Macieja Pawlickiego był Krzysztof Zanussi – wybitny reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, producent filmowy, publicysta, pedagog oraz filozof.

Krzysztof Zanussi urodził się 77 lat temu Warszawie, w rodzinie inteligenckiej włoskiego pochodzenia. Studiował fizykę na Uniwersytecie Warszawskim (1955–1959), filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim (1959–1962) oraz na Wydziale Reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi (1962-1966). W swojej karierze nakręcił i wyprodukował kilkadziesiąt filmów kinowych i telewizyjnych oraz sztuk teatralnych. Najbardziej znane jego dzieła, to m.in. "Barwy ochronne", "Spirala", "Życie za życie. Maksymilian Kolbe", "Cwał", "Brat naszego Boga", "Życie jako śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową" i "Obce ciało".

Od 1980 jest kierownikiem artystycznym zespołu, a następnie dyrektorem Studia Filmowego TOR. Jest autorem kilkunastu książek (teoria filmu, scenariusze filmowe, felietony, wspomnienia). Od 2002 Wiceprzewodniczący Rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej.

Ponadto jest wykładowcą Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, Collegium Civitas w Warszawie oraz Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Pełni funkcję przewodniczącego Rady Programowej i wykładowcy Akademii Multi Art w Krakowie.

Rozmowę z Krzysztofem Zanussim poprowadzi Maciej Pawlicki – producent telewizyjny i filmowy, reżyser, scenarzysta, publicysta i dziennikarz oraz współpracownik Programu 3 Polskiego Radia. Tematem głównym będzie oczywiście twórczość filmowa bohatera, ale nie zabraknie też odniesień do jego życiorysu, rodziny a także wątków związanych z polską kulturą i historią.

To już szóste spotkanie w ramach autorskiego, emitowanego raz w miesiącu cyklu Macieja Pawlickiego "Cogito ergo…" – pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z autorytetami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności. Do tej pory gośćmi dziennikarza byli: Krzesimir Dębski, Ryszard Legutko, Halina Łabonarska, Włodek Pawlik i Jan Polkowski.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Krzysztof Zanussi (reżyser)
Data emisji: 25.02.2017
Godzina emisji:
15.08

fbi/kul


Czytaj także

Prof. Ryszard Legutko gościem Macieja Pawlickiego

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 15:55
Program 3 Polskiego Radia zaprasza na transmisję trzeciego spotkania z nowego cyklu "Cogito Ergo…".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Włodek Pawlik, czyli owoc miłości muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2016 22:20
To pianista, kompozytor, jazzman i przede wszystkim jeden z niewielu Polaków uhonorowany prestiżową statuetką "Grammy"”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Halina Łabonarska: doskonaliłam się poprzez swoją słabość

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 16:20
- Nie mam pojęcia, czy jestem kobietą silną. Tak o mnie mówią, choć czasami wydawało mi się, że jestem słaba. Kiedy nikt mnie nie widzi, mogę sobie pozwolić na słabość - mówi aktorka Halina Łabonarska.
rozwiń zwiń