Elżbieta Cherezińska i jej twórczość. Za co pokochała średniowiecze?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 18:00
- Gdy muszę powiedzieć coś o sobie, zasłaniam się książkami. Jestem tylko przecinkiem w napisanym przez siebie zdaniu – mówi o sobie Elżbieta Cherezińska, autorka m.in. bestsellerowej serii powieści o dynastii Piastów.
Audio
  • Elżbieta Cherezińska w rozmowie z Maciejem Pawlickim (Cogito, ergo.../ Trójka)

Elżbieta Cherezińska zadebiutowała w 2005 roku, a jej nazwisko stało się głośne kilka lat później, kiedy ukazała się "Saga Sigrun" (2009) – powieść otwierająca cykl "Północna droga" o Skandynawii z epoki Wikingów. W 2010 roku opublikowała "Grę w kości" – pierwszą jej powieść o Piastach.

- O współczesności świetnie opowiadają inni pisarze. Dla mnie epoką naturalną jest średniowiecze. Po prostu każdy z nas gdzieś znajduje swoją płaszczyznę. Pociąga mnie ten świat ze swoim bardzo bogatym kolorytem. Bo błędem jest myślenie o średniowieczu jako o epoce ubogiej i ciemnej - mówiła w Trójce pisarka.

Tematykę początków państwowości polskiej kontynuowała w cyklu "Odrodzone królestwo" (powieści: "Korona śniegu i krwi" oraz "Niewidzialna korona"; 2012-1014). Równe znakomite recenzje zebrał kolejny jej dwuksiąg o Świętosławie, córce Mieszka I, czyli "Harda królowa" (części: "Harda" i "Królowa"; obie z 2016). Ponadto wydała "Legion", czyli historię z czasów II wojny światowej o losach Brygady Świętokrzyskiej (2013).

Elżbieta Cherezińska O pierwszych Piastach zawsze mówię, że byli nieprawdopodobni. Ich witalność i energię trudno jest później odnaleźć

Elżbieta Cherezińska rozmowie z Maciejem Pawlickim, podczas spotkania w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w radiowej Trójce, opowiedziała szczerze o swoim warsztacie pisarskim i inspiracjach. A także o swoim życiu oraz pozaliterackich pasjach.

Audycja powstała we współpracy z Narodowym Instytutem Audiowizualnym, wydawcą serwisu Ninateka.pl

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Elżbieta Cherezińska (pisarka)
Data emisji: 27.05.2017
Godzina emisji:
15.07

ei/mc

Czytaj także

Włodek Pawlik, czyli owoc miłości muzycznej

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2016 22:20
To pianista, kompozytor, jazzman i przede wszystkim jeden z niewielu Polaków uhonorowany prestiżową statuetką "Grammy"”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: masa sztuki współczesnej jest głupkowata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 16:30
- Jest powiedzenie "o gustach się nie dyskutuje". Ono nie znaczy, że każdy gust jest równie dobry, ale raczej, że albo się gust ma albo się go nie ma. Jak się nie ma gustu, to nie ma o czym dyskutować - powiedział reżyser Krzysztof Zanussi.
rozwiń zwiń