Jerzy Grunwald: muzyka była i jest moim przeznaczeniem

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 16:20
- Gdy miałem 15 lat występowałem w "Klubie dla młodzieży trudnej". Mieliśmy możliwość wykazania się, śpiewania, grania, tworzenia. Występowałem tam do 1968. Potem z Piotrem Janczerskim założyliśmy grupę No To Co - mówił Jerzy Grunwald, wspominając początki swojej drogi muzycznej i niełatwą młodość w domu dziecka.
Audio
  • Jerzy Grunwald w rozmowie z Maciejem Pawlickim (Cogito ergo.../Trójka)

cherezinska elzbieta 1200.jpg
Elżbieta Cherezińska i jej twórczość. Za co pokochała średniowiecze?

Jerzy Grunwald jest wokalistą, gitarzystą i kompozytorem. Nagrywał i koncertował w latach 60. i 70. m.in. z zespołami: No To Co, En Face i Niebiesko-Czarni. Później wyemigrował – przez kilka lat mieszkał w Stanach Zjednoczonych, potem wyjechał do Szwecji, gdzie żyje do dziś.

Artysta podkreśla, że w latach 60. grupa No To Co była ambasadorem polskiej piosenki. – Graliśmy muzykę ludową, przerabiając ją na konwencję bitową. To sprawiło, że staliśmy się zespołem bardzo oryginalnym, a nasza muzyka została dostrzeżona nie tylko w krajach demokracji ludowej, ale także na Zachodzie – mówi obecnie.  


zanussi 1200.jpg
Krzysztof Zanussi: masa sztuki współczesnej jest głupkowata

Kolejnym rozdziałem z życia artysty był wyjazd do Stanów Zjednoczonych. – Miałem wtedy 22-23 lata, byłem człowiekiem bardzo zdesperowanym. Wyjechałem do USA na dwa tygodnie, a spędziłem tam ponad 9 lat. Tam poznałem moją eksmałżonkę, z którą wyjechałem później do Szwecji – wyjaśniał  w jednym z wywiadów.

W rozmowie z Maciejem Pawlickim, gospodarzem cyklu "Cogito Ergo…" Jerzy Grunwald opowiadał ponadto o samotności, miłości do ojczyzny, a także wyzwaniach stojących przed Europą.  Nie zabrakło także czasu na rozmowę o wielkim sukcesie płyty Jerzego Grunwalda w Japonii i piosence, która trafiła także na pokłady japońskich samolotów. 

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Jerzy Grunwald (muzyk)
Data emisji: 24.06.2017
Godzina emisji:
15.07

gs/zi 


Czytaj także

Halina Łabonarska: doskonaliłam się poprzez swoją słabość

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 16:20
- Nie mam pojęcia, czy jestem kobietą silną. Tak o mnie mówią, choć czasami wydawało mi się, że jestem słaba. Kiedy nikt mnie nie widzi, mogę sobie pozwolić na słabość - mówi aktorka Halina Łabonarska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Zanussi: masa sztuki współczesnej jest głupkowata

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 16:30
- Jest powiedzenie "o gustach się nie dyskutuje". Ono nie znaczy, że każdy gust jest równie dobry, ale raczej, że albo się gust ma albo się go nie ma. Jak się nie ma gustu, to nie ma o czym dyskutować - powiedział reżyser Krzysztof Zanussi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Liroy-Marzec: polityka to stajnia Augiasza

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 16:25
- W pewnym momencie zrozumiałem, że muszę zrobić coś więcej niż tylko tworzyć muzykę i pisać teksty - mówi Piotr Liroy-Marzec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Pietrzak: nieszczęściem kabaretów jest nuda

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 18:40
Tym razem w audycji "Cogito ergo" gościem Macieja Pawlickiego był satyryk, tekściarz i wokalista świętujący wkrótce swoje 80. urodziny.
rozwiń zwiń