Tomasz Łysiak. Historia opowiedziana inaczej niż zwykle

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:00
– Historia to nauka o przyszłości. Lubię tego typu myślenie, że jest żywa, umożliwia przyjrzenie się teraźniejszości. Wierzę bardzo mocno w to, że to nie zbiór faktów, a coś więcej. To próba dojścia do prawdy. Nigdy do końca nie można jej odkryć – mówił Tomasz Łysiak, pisarz, aktor, scenarzysta, publicysta i historyk-pasjonat.
Audio
  • Tomasz Łysiak gościem Macieja Pawlickiego (Cogito ergo.../Trójka)

Syn wybitnego pisarza Waldemara Łysiaka zadebiutował w 1991 roku jako… aktor – zagrał główną rolę w filmie Leszka Wosiewicza pt. "Cynga". Później pojawił się m.in. w "Samowolce" i "Tygrysach Europy". Od 1993 roku związany z radiem WAWA, twórca kultowej audycji "DeDektyw Inwektyw". W latach 1996-1998 był szefem działu kultury w tygodniku "Nowe Państwo". Pisał tam teksty, recenzje, publikował rysunki. Jako autor książek zdobył popularność trylogią średniowieczną "Kroniki Szalbierskie" ("Szalbierz", "Bliznobrody", "Psy Tartaru" 2007-2010). Ostatnia jego publikacja to "Medalion na pancerzu" (2015). Tworzy również scenariusze do filmów – w tym m.in. do "Smoleńska" w reżyserii Antoniego Krauze.

W rozmowie z Maciejem Pawlickim Tomasz Łysiak ze swadą opowiadał o tym, co tak naprawdę jest fascynującego w historii, a także dlaczego pisze powieści historyczne.

W jakich okolicznościach zginął Henryk Pobożny? Dlaczego on i Anna Śląska byliby nam teraz potrzebni w Europie? Co łączy powstanie styczniowe z najnowszymi dziejami Polski? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

To już jedenaste spotkanie w ramach autorskiego cyklu Macieja Pawlickiego "Cogito ergo…" – pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z postaciami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności. Do tej pory gośćmi dziennikarza byli: Krzesimir Dębski, Jerzy Grunwald, Ryszard Legutko, Piotr Liroy-Marzec, Halina Łabonarska, Włodek Pawlik, Jan Pietrzak, Jan Polkowski, Marcin Wolski i Krzysztof Zanussi.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Tomasz Łysiak (pisarz, aktor, scenarzysta, publicysta i historyk-pasjonat)
Data emisji: 23.09.2017
Godzina emisji:
16.07

czaj/mk

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska i jej twórczość. Za co pokochała średniowiecze?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 18:00
- Gdy muszę powiedzieć coś o sobie, zasłaniam się książkami. Jestem tylko przecinkiem w napisanym przez siebie zdaniu – mówi o sobie Elżbieta Cherezińska, autorka m.in. bestsellerowej serii powieści o dynastii Piastów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Grunwald: muzyka była i jest moim przeznaczeniem

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 16:20
- Gdy miałem 15 lat występowałem w "Klubie dla młodzieży trudnej". Mieliśmy możliwość wykazania się, śpiewania, grania, tworzenia. Występowałem tam do 1968. Potem z Piotrem Janczerskim założyliśmy grupę No To Co - mówił Jerzy Grunwald, wspominając początki swojej drogi muzycznej i niełatwą młodość w domu dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"60 minut na godzinę" - najpiękniejszy czas życia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 17:00
Tym razem w audycji "Cogito ergo..." gościem Macieja Pawlickiego był satyryk, scenarzysta - Marcin Wolski. 22 lipca obchodził 70. urodziny.
rozwiń zwiń