X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Tomasz Łysiak. Historia opowiedziana inaczej niż zwykle

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:00
– Historia to nauka o przyszłości. Lubię tego typu myślenie, że jest żywa, umożliwia przyjrzenie się teraźniejszości. Wierzę bardzo mocno w to, że to nie zbiór faktów, a coś więcej. To próba dojścia do prawdy. Nigdy do końca nie można jej odkryć – mówił Tomasz Łysiak, pisarz, aktor, scenarzysta, publicysta i historyk-pasjonat.
Audio
  • Tomasz Łysiak gościem Macieja Pawlickiego (Cogito ergo.../Trójka)

Syn wybitnego pisarza Waldemara Łysiaka zadebiutował w 1991 roku jako… aktor – zagrał główną rolę w filmie Leszka Wosiewicza pt. "Cynga". Później pojawił się m.in. w "Samowolce" i "Tygrysach Europy". Od 1993 roku związany z radiem WAWA, twórca kultowej audycji "DeDektyw Inwektyw". W latach 1996-1998 był szefem działu kultury w tygodniku "Nowe Państwo". Pisał tam teksty, recenzje, publikował rysunki. Jako autor książek zdobył popularność trylogią średniowieczną "Kroniki Szalbierskie" ("Szalbierz", "Bliznobrody", "Psy Tartaru" 2007-2010). Ostatnia jego publikacja to "Medalion na pancerzu" (2015). Tworzy również scenariusze do filmów – w tym m.in. do "Smoleńska" w reżyserii Antoniego Krauze.

W rozmowie z Maciejem Pawlickim Tomasz Łysiak ze swadą opowiadał o tym, co tak naprawdę jest fascynującego w historii, a także dlaczego pisze powieści historyczne.

W jakich okolicznościach zginął Henryk Pobożny? Dlaczego on i Anna Śląska byliby nam teraz potrzebni w Europie? Co łączy powstanie styczniowe z najnowszymi dziejami Polski? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

To już jedenaste spotkanie w ramach autorskiego cyklu Macieja Pawlickiego "Cogito ergo…" – pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z postaciami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności. Do tej pory gośćmi dziennikarza byli: Krzesimir Dębski, Jerzy Grunwald, Ryszard Legutko, Piotr Liroy-Marzec, Halina Łabonarska, Włodek Pawlik, Jan Pietrzak, Jan Polkowski, Marcin Wolski i Krzysztof Zanussi.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Tomasz Łysiak (pisarz, aktor, scenarzysta, publicysta i historyk-pasjonat)
Data emisji: 23.09.2017
Godzina emisji:
16.07

czaj/mk

Czytaj także

Elżbieta Cherezińska i jej twórczość. Za co pokochała średniowiecze?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2017 18:00
- Gdy muszę powiedzieć coś o sobie, zasłaniam się książkami. Jestem tylko przecinkiem w napisanym przez siebie zdaniu – mówi o sobie Elżbieta Cherezińska, autorka m.in. bestsellerowej serii powieści o dynastii Piastów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jerzy Grunwald: muzyka była i jest moim przeznaczeniem

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 16:20
- Gdy miałem 15 lat występowałem w "Klubie dla młodzieży trudnej". Mieliśmy możliwość wykazania się, śpiewania, grania, tworzenia. Występowałem tam do 1968. Potem z Piotrem Janczerskim założyliśmy grupę No To Co - mówił Jerzy Grunwald, wspominając początki swojej drogi muzycznej i niełatwą młodość w domu dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"60 minut na godzinę" - najpiękniejszy czas życia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 17:00
Tym razem w audycji "Cogito ergo..." gościem Macieja Pawlickiego był satyryk, scenarzysta - Marcin Wolski. 22 lipca obchodził 70. urodziny.
rozwiń zwiń