Arkadiusz Gołębiewski: zajmowanie się polską historią nie jest proste

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 17:00
Gościem audycji "Cogito ergo..." był Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". 
Audio
  • Arkadiusz Gołębiewski: zajmowanie się polską historią nie jest proste (Cogito ergo…/Trójka)

Rozmówca Macieja Pawlickiego mówił, że od początku idea imprezy była taka sama. – Spotykać się, pokazywać własne filmy o polskiej historii najnowszej. Toczyć debaty, jak opowiadać polską historię, żeby była nie tylko słuszna, ale i ciekawa. I odwrotnie, jak nie zapędzić się w szukaniu różnych trików filmowych, nie zapomnieć o samej historii i jej nie przekłamać – opowiadał gość audycji "Cogito ero…".

Jak przyznał, realizując swój film "Rozbity kamień" zrozumiał, że zajmowanie się polską historią nie jest proste. – Trzeba wsłuchiwać się zarówno w głos historyków, historii i mieć własną, głęboką uczciwość – wspominał Arkadiusz Gołębiewski. 

Gość Trójki od lat związany jest z polską kinematografią. Jego twórczość obejmuje przede wszystkim filmy dokumentalne. W swoich najnowszych pracach skupia się na powojennej historii Polski.

Historyczne zainteresowania Arkadiusza Gołębiewskiego zaowocowały jego pracą w ramach Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Reżyser od lat pełni funkcję dyrektora imprezy, która w tym roku odbyła się w Gdyni już po raz dziewiąty.

Ideą, która od początku przyświecała Festiwalowi Filmowemu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci", była chęć stworzenia przestrzeni, w której mogą spotkać się świadkowie naszej historii najnowszej, twórcy obrazów filmowych inspirowanych dziejami walki o niepodległość w latach 1939-89 oraz widzowie poszukujący filmów o tej tematyce, chcący pogłębić znajomość czasów i ludzi skazanych przez propagandę PRL-u na zapomnienie. 


mid-17928201 1200.jpg
Jak zmieniał się festiwal "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"?

***

To już dwunaste spotkanie w ramach autorskiego cyklu Macieja Pawlickiego "Cogito ergo…" – pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z postaciami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności. Do tej pory gośćmi dziennikarza byli: Krzesimir Dębski, Jerzy Grunwald, Ryszard Legutko, Piotr Liroy-Marzec, Halina Łabonarska, Tomasz Łysiak, Włodek Pawlik, Jan Pietrzak, Jan Polkowski, Marcin Wolski i Krzysztof Zanussi.

Audycja powstała we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Arkadiusz Gołębiewski (operator, reżyser, scenarzysta i dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci")
Data emisji: 30.09.2017
Godzina emisji:
16.08

materiały promocyjne/gs/kul


Czytaj także

Jerzy Grunwald: muzyka była i jest moim przeznaczeniem

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2017 16:20
- Gdy miałem 15 lat występowałem w "Klubie dla młodzieży trudnej". Mieliśmy możliwość wykazania się, śpiewania, grania, tworzenia. Występowałem tam do 1968. Potem z Piotrem Janczerskim założyliśmy grupę No To Co - mówił Jerzy Grunwald, wspominając początki swojej drogi muzycznej i niełatwą młodość w domu dziecka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"60 minut na godzinę" - najpiękniejszy czas życia

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2017 17:00
Tym razem w audycji "Cogito ergo..." gościem Macieja Pawlickiego był satyryk, scenarzysta - Marcin Wolski. 22 lipca obchodził 70. urodziny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Łysiak. Historia opowiedziana inaczej niż zwykle

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:00
– Historia to nauka o przyszłości. Lubię tego typu myślenie, że jest żywa, umożliwia przyjrzenie się teraźniejszości. Wierzę bardzo mocno w to, że to nie zbiór faktów, a coś więcej. To próba dojścia do prawdy. Nigdy do końca nie można jej odkryć – mówił Tomasz Łysiak, pisarz, aktor, scenarzysta, publicysta i historyk-pasjonat.
rozwiń zwiń