Joanna Siedlecka – najskuteczniejszy detektyw polskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2017 17:00
– Literatura jest punktem wyjścia, ale mnie interesuje człowiek – podkreśliła w rozmowie z Maciejem Pawlickim autorka biografii znanych pisarzy.
Audio
  • Joanna Siedlecka – najskuteczniejszy detektyw polskiej literatury (Cogito ergo.../Trójka)

Joanna Siedlecka debiutowała w 1971 roku na łamach prasy studenckiej. W latach 1975-1981 była etatowym pracownikiem redakcji tygodnika studenckiego "itd", potem tygodnika "Kultura". Współpracowała m.in. z Ryszardem Kapuścińskim, Teresą Torańską i Barbarą Łopieńską. Jest autorką biografii Zbigniewa Herberta, Jerzego Kosińskiego, Witolda Gombrowicza i Witkacego.

Najbardziej znana jej książka to "Pan od poezji", nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2003 biografia Zbigniewa Herberta.  To, co mnie w nim intrygowało, to była jego tajemniczość. Dlatego się za niego wzięłam. Ta tajemniczość mi się podobała. Teraz mamy takie czasy, że pisarze się bardzo "sprzedają", mówią za dużo o swojej prywatności  mówiła w Trójce.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Macieja Pawlickiego z Joanną Siedlecką, w której pisarka opowiedziała o bohaterach swoich książek, m.in. o żartach Herberta i kłamstwach Kosińskiego.

Muzycznie spotkanie uświetnili Dorota Miśkiewicz i Piotr Orzechowski.

***

Było to już piętnaste spotkanie w ramach autorskiego cyklu Macieja Pawlickiego "Cogito ergo…"  pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z postaciami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności.

Do tej pory gośćmi dziennikarza byli: Krzesimir Dębski, Jerzy Grunwald, Ryszard Legutko, Piotr Liroy-Marzec, Halina Łabonarska, Tomasz Łysiak, Włodek Pawlik, Jan Pietrzak, Jan Polkowski, Marcin Wolski, Krzysztof Zanussi, Arkadiusz Gołębiewski, bracia Łukasz i Paweł Golcowie i Antonina Krzysztoń.

Audycja powstaje we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Joanna Siedlecka (biografka, pisarka, reportażystka)
Data emisji: 23.12.2017
Godzina emisji: 16.08

kk/mk

Czytaj także

Tomasz Łysiak. Historia opowiedziana inaczej niż zwykle

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:00
– Historia to nauka o przyszłości. Lubię tego typu myślenie, że jest żywa, umożliwia przyjrzenie się teraźniejszości. Wierzę bardzo mocno w to, że to nie zbiór faktów, a coś więcej. To próba dojścia do prawdy. Nigdy do końca nie można jej odkryć – mówił Tomasz Łysiak, pisarz, aktor, scenarzysta, publicysta i historyk-pasjonat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Gołębiewski: zajmowanie się polską historią nie jest proste

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 17:00
Gościem audycji "Cogito ergo..." był Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antonina Krzysztoń: śpiewanie to mój pierwotny język

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2017 18:10
- W mojej rodzinie jest taka opowieść, że podobno już w czasach, gdy byłam w beciku, powtarzałam melodie - mówi Antonina Krzysztoń w audycji "Cogito ergo…".
rozwiń zwiń