Prof. Jan Żaryn: demokratyczny naród jest podstawą istnienia Polski niepodległej

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 17:00
– Byliśmy w pełni świadomi od początku Polski niepodległej, że jednym z warunków sine qua non istnienia demokratycznego państwa polskiego jest istnienie demokratycznego narodu polskiego – mówi w audycji "Cogito ero..." gość Macieja Pawlickiego. 
Audio
  • Prof. Jan Żaryn o wadze demokracji (Cogito ergo.../Trójka)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Jak zaznacza prof. Jan Żaryn naród demokratyczny to taki, który nie tylko ma literalnie prawa wyborcza, ale który rozpoznał, zna przeszłość szczególnie tę peerelowską. – W związku z czym naród ten tworzą ludzie wolni, w sposób wolny podejmujący decyzje – podkreśla. 


legutko 1200.jpg
Ryszard Legutko o kondycji świata

– Nauka historyczna dokonała bardzo głębokiego, rewolucyjnego zwrotu od początku lat 90. To doprowadziło do wielu nowych ustaleń badawczych, do rozpoznania przeszłości historycznej. Wielkim wydarzaniem było powołanie Instytutu Pamięci Narodowej i od roku 2000 bardzo wielokierunkowa działalność zwłaszcza edukacyjna – ocenia.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

 

Prof. Jan Żaryn i Maciej Pawlicki, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio Prof. Jan Żaryn i Maciej Pawlicki, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

***


dębski 1200.jpg
Krzesimir Dębski o trudnej przeszłości i nie tylko

Było to już siedemnaste spotkanie w ramach autorskiego cyklu Macieja Pawlickiego "Cogito ergo…"  pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z postaciami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności.

Do tej pory gośćmi dziennikarza byli: Krzesimir Dębski, bracia Łukasz i Paweł GolcowieArkadiusz Gołębiewski, Jerzy Grunwald, Antonina KrzysztońRyszard Legutko, Piotr Liroy-Marzec, Halina Łabonarska, Tomasz Łysiak, Włodek Pawlik, Jan Pietrzak, Jan PolkowskiJoanna Siedlecka, Marcin Wolski i Krzysztof Zanussi.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: prof. Jan Żaryn (historyk, senator PiS, redaktor naczelny "wSieci historii")
Data emisji: 27.01.2018
Godzina emisji: 16.07

gs/ag

Czytaj także

Tomasz Łysiak. Historia opowiedziana inaczej niż zwykle

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:00
– Historia to nauka o przyszłości. Lubię tego typu myślenie, że jest żywa, umożliwia przyjrzenie się teraźniejszości. Wierzę bardzo mocno w to, że to nie zbiór faktów, a coś więcej. To próba dojścia do prawdy. Nigdy do końca nie można jej odkryć – mówił Tomasz Łysiak, pisarz, aktor, scenarzysta, publicysta i historyk-pasjonat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Gołębiewski: zajmowanie się polską historią nie jest proste

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 17:00
Gościem audycji "Cogito ergo..." był Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". 
rozwiń zwiń