Aleksandra Rybińska: po powrocie do Polski przeżyłam szok kulturowy

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2018 17:00
–  To był zupełnie inny świat pod każdym względem. Na dodatek spotkałam się z ogromnym niezrozumieniem mojej decyzji o powrocie – wspomina bohaterka audycji "Cogito ergo", która na stałe zamieszkała w Polsce w 2006 roku. 
Audio
  • Co sprawia, że Niemcy nie rozumieją Polaków? Aleksandra Rybińska o różnicach między naszymi społeczeństwami (Cogito ergo.../Trójka)
Aleksandra Rybińska
Aleksandra RybińskaFoto: PR24/MS

żaryn_1200.JPG
Prof. Jan Żaryn: demokratyczny naród jest podstawą istnienia Polski niepodległej

Aleksandra Rybińska, córka felietonisty Macieja Rybińskiego i Krystyny Grzybowskiej, dziennikarki i publicystki z racji zajęcia rodziców – korespondentów wychowała się na emigracji, m.in. w Niemczech i we Francji.  – Z punktu widzenia czysto profesjonalnego ułatwia mi to pracę. Rozumiem pewne procesy zachodzące w tamtych krajach, które niekoniecznie są zrozumiałe dla przeciętnego Polaka, także dla przeciętnego dziennikarza w Polsce. Znajomość języków ułatwia mi śledzenie wydarzeń, ale z drugiej strony patrzę bardziej porównawczo na polską politykę. Porównuję ją z Niemcami czy z Francją, Wielką Brytanią, z tym jak tam polityka funkcjonuje, w czym jest osadzona – przyznaje gość Macieja Pawlickiego. 

Bohaterka "Cogito ergo..." opowiadała o swoim domu rodzinnym i o tym, dlaczego nie może się pojawiać w niemieckiej telewizji publicznej, w której kiedyś była częstym gościem, a także o różnicach między polskim a niemieckim społeczeństwem. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

dębski 1200.jpg
Krzesimir Dębski o trudnej przeszłości i nie tylko

***

Było to już osiemnaste spotkanie w ramach autorskiego cyklu Macieja Pawlickiego "Cogito ergo…"  pogłębionych, pełnych refleksji rozmów z postaciami ze świata m.in. kultury i nauki na temat spraw najważniejszych, ale też otaczającej nas codzienności.

Do tej pory gośćmi dziennikarza byli: Krzesimir Dębski, bracia Łukasz i Paweł GolcowieArkadiusz Gołębiewski, Jerzy Grunwald, Antonina KrzysztońRyszard Legutko, Piotr Liroy-Marzec, Halina Łabonarska, Tomasz Łysiak, Włodek Pawlik, Jan Pietrzak, Jan PolkowskiJoanna Siedlecka, Marcin Wolski i Krzysztof Zanussi, prof. Jan Żaryn.

***

Tytuł audycji: Cogito ergo…
Prowadzi: Maciej Pawlicki
Gość: Aleksandra Rybińska (publicystka tygodnika "Sieci" i portalu wPolityce)
Data emisji: 24.01.2018
Godzina emisji: 16.07

gs/pg

Czytaj także

Tomasz Łysiak. Historia opowiedziana inaczej niż zwykle

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2017 19:00
– Historia to nauka o przyszłości. Lubię tego typu myślenie, że jest żywa, umożliwia przyjrzenie się teraźniejszości. Wierzę bardzo mocno w to, że to nie zbiór faktów, a coś więcej. To próba dojścia do prawdy. Nigdy do końca nie można jej odkryć – mówił Tomasz Łysiak, pisarz, aktor, scenarzysta, publicysta i historyk-pasjonat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arkadiusz Gołębiewski: zajmowanie się polską historią nie jest proste

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2017 17:00
Gościem audycji "Cogito ergo..." był Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". 
rozwiń zwiń