Natura okiełznana. Pamiętajmy o ogrodach!

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2017 16:40
Tym razem bohaterem "Niewidocznej strony sztuki" była natura. Natura okiełznana przez człowieka, poddana jego woli i ukształtowana wedle artystycznej wizji. 
Audio
  • Natura okiełznana. Pamiętajmy o ogrodach! (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/iravgustin

Mimo ludzkiej ingerencji natura zawsze jest samowolna, samodecydująca o swej formie i aktywności. Gdzie następuje symbioza natury i kultury? W ogrodach. Przecież to dzieła sztuki! W dodatku dzieła performujące, w ciągłej akcji, nieustannie zmienne – nawet jeśli zdają się tkwić w zastoju.

- Pierwsze świadectwa fascynacji człowieka ogrodami mamy już w wielkich cywilizacjach starożytnych. Nie tylko zakładano wtedy ogrody, ale znajdowały one też odbicie w sztuce, w świecie całkowicie symbolicznym. Przedstawiały na przykład splendor władcy - mówiła historyk ogrodów, dr Małgorzata Szafrańska.

W audycji opowiadaliśmy między innymi o najpiękniejszych namalowanych ogrodach – od rzymskiej Villi Livii do wyczarowanego przez Claude’a Moneta ogrodu w Giverny; o filmach, których akcja dzieje się wśród kwiatów – od "Tajemniczego ogrodu" do "Edwarda Nożycorękiego" oraz o ogrodach przeszłości, które wciąż są nam dostępne – choćby w Wilanowie.

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadząca: Monika Małkowska
Goście: dr Małgorzata Szafrańska, Michał Oleszczyk, Łukasz Przybylak
Data emisji: 29.07.2017
Godzina emisji: 16.07

ab/kul