Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ikona polskich losów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 12:00
Zaczyna się rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Monika Małkowska wraz ze swoimi gośćmi rozmawiała o historii ikony, która przyczyniła się m.in. do obalenia komunizmu. 
Audio
  • Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ikona polskich losów (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
Warszawa 1984-04-01. Uroczystość powitania obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Placu Zamkowym
Warszawa 1984-04-01. Uroczystość powitania obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Placu ZamkowymFoto: PAP/Wojciech Frelek

Pierwsza w 2018 roku "Niewidoczna strona sztuki" była poświęcona tajemnicom związanym z Matką Boską Częstochowską, najważniejszą polską ikoną. Przywołane zostały nieznane, sensacyjne wydarzenia, których bohaterką i sprawczynią była Matka Boska Jasnogórska.

– Jasna Góra zmieniła historię nie tylko Polski, ale też Europy. W jakiejś części też i świata – mówiła Monika Rogozińska, autorka książki "Polowanie na Matkę". Dziennikarka zauważa, że już od powstania ikony wierzono w jej cudowną moc. – Obraz Matki Boskiej Jasnogórskiej uchodził za cudowny już kilka lat po pojawieniu się w klasztorze. Niewidomy malarz króla Władysława Jagiełły przyjechał tam, pomodlił się, odzyskał wzrok i ten cud potwierdził rektor Akademii Krakowskiej – zaznaczył.

W audycji rozmawialiśmy także o cudach, które sprawiła Madonna, o ponad 20-letniej peregrynacji obrazu po komunistycznej wówczas Polsce i o reakcjach, jakie wywoływała ta wędrówka. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Ewa Smulikowska (historyk sztuki, badaczka zbiorów na Jasnej Górze), Monika Rogozińska (dziennikarka, autorka książki "Polowanie na Matkę"), Krzysztof Tchórzewski (reżyser filmowy)
Data emisji: 13.01.2018
Godzina emisji: 16.07

kw/gs

Czytaj także

Polska kultura po odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 17:00
Euforia, jaka zapanowała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 99 lat temu, stała się bodźcem twórczym dla wszystkich dziedzin. Nie było takiego pola, które nie przeżywałoby rozkwitu: od architektury po kabaret, od muzyki po kino, od projektowania po malarstwo. 
rozwiń zwiń