Czy da się wyśpiewać historię?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 19:00
Musical to forma typowo rozrywkowa. Na pierwszy plan wysuwają się indywidualne losy, romanse, przygody. Oczywiście, sukces spektakli zależy od jego artystycznych walorów. Czy tylko?
Audio
  • Czy w musicalach dobrze przedstawia się historię? (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
Warszawa, 19.09.2017. Fragmenty polskiego musicalu Piloci
Warszawa, 19.09.2017. Fragmenty polskiego musicalu „Piloci” Foto: PAP/Stach Leszczyński

Niekiedy tło historyczne, ukazane w sposób "niewidoczny", nienachalny, niepierwszoplanowy  też przyczynia się do popularności danego przedstawienia. Czy w musicalach "widać" historię? W jaki sposób się pojawia? W jakich słynnych musicalach uwarunkowania polityczno-ekonomiczne odgrywają wiodącą role? 


rekonstrukcja 1200.jpg
"Niech żyje wojna!". Fenomen rekonstrukcji wojennych

– Musicali poświęconych historii jest bardzo dużo. Nawet więcej niż mogłoby się nam wydawać. Przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych jest cała tradycja tworzenia musicali poświęconych wybitnym postaciom historycznym – mówi Michał Oleszczyk, historyk kina i krytyk filmowy, znawca historii filmowych musicali.

Jak robi się kostiumy do musicali – żeby współtworzyły obraz sceniczny, a zarazem charakteryzowały postaci, były stosowne do mody z danej epoki, a zarazem "współczesne", żeby nie przeszkadzały w ruchu i tańcu, pozwalały się szybko zmieniać? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Dorota Kołodyńska (kostiumograf, autorka m.in. kostiumów do spektakli w Teatrze Roma), Jacek Marczyński (krytyk muzyczny i baletowy, autor książek o mistrzach baletu), Michał Oleszczyk (historyk kina i krytyk filmowy, wykładowca na Wydziale Artes Liberales UW)
Data emisji: 17.02.2018
Godzina emisji: 16.07

kw/gs

Czytaj także

Jakie jest miejsce kota w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2017 18:00
Są tajemnicze i nieprzewidywalne. Potrafią lenić się całymi dniami, by w mgnieniu oka tryskać energią. Koty, bo o nich mowa, są obecne w naszych domach, ale także w kulturze, od bardzo dawna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska kultura po odzyskaniu niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2017 17:00
Euforia, jaka zapanowała po odzyskaniu przez Polskę niepodległości 99 lat temu, stała się bodźcem twórczym dla wszystkich dziedzin. Nie było takiego pola, które nie przeżywałoby rozkwitu: od architektury po kabaret, od muzyki po kino, od projektowania po malarstwo. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ma dobre i złe strony

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 16:00
Co? Oczywiście alkohol. W aurze zbliżających się świąt, Sylwestra i karnawału – historyczno-artystyczne spojrzenie na cudowny trunek produkowany z winorośli. Bo to płyn o prawdziwie czarodziejskich własnościach.
rozwiń zwiń