X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Znikający byt. Jak żyć po zaginięciu bliskiej osoby?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 19:00
Co roku znika w Polsce ok. 20 tysięcy osób. To znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. W jakiej formie rodzina, bliscy czy ludzie z organizacji ratunkowych prowadzą poszukiwania?
Audio
  • Jakie są powody zaginięć? (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/frankie's

Tego można dowiedzieć się z książki/albumu Wojtka Niedzielki "Zaginieni 2006-2017". To zbiór zdjęć-dokumentów anonsów o zaginięciach ludzi, zwierząt, przedmiotów. Nie chodzi tylko o morderstwa czy uprowadzanie do domów publicznych gdzieś za granicą. Największą zagadką są "ucieczki z życia" ludzi teoretycznie zdrowych, radzących sobie z rzeczywistością, w pełni sił.

Często ci "znikający" to ludzie latami pogrążeni w depresji, w ciągłym stresie; odczuwali permanentny przymus i niezadowolenie. Nie byli w stanie wykrzesać z siebie emocji w stosunku do bliskich czy znajomych. Nic ich nie cieszyło, wszystko wymagało wysiłku. W którymś momencie nie są w stanie dłużej udawać zadowolenia ani uczuć. Może to też być wynikiem przepracowania, poczucia braku celu i atrofii emocji z nadmiaru pracy. Przykładem – autobiograficzny komiks Hideo Azumy "Dziennik z zaginięcia" (2008).

Tego typu sytuacje zdarzają się zawsze i wszędzie, ale współcześnie obserwujemy narastanie zjawiska. Są też kraje, gdzie tego typu przypadki zdarzają się częściej. 

Bardzo często ten problem pojawia się w filmach czy książkach. To pozwala w pewien sposób zobaczyć tragedię, którą przeżywają najbliżsi. – Takie filmy pokazują znacznie więcej z życia tych, którzy szukają, a nie zaginionych. Pamiętajmy, że co film, to inne powody zaginięcia. I tak daleko temu do rzeczywistości, która jest tysiąc razy straszniejsza – mówi Łukasz Jasina, historyk kina. 

Jak w filmach ukazane są zniknięcia bohaterów? Jak to wygląda w rzeczywistości? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Wojtek Niedzielko (artysta), Łukasz Jasina (historyk kina), pani Jola (Fundacja "Pogotowie Kryzysowe"; gość chciał pozostać anonimowy)
Data emisji: 24.02.2018
Godzina emisji: 16.09

kw/gs

Czytaj także

Ma dobre i złe strony

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 16:00
Co? Oczywiście alkohol. W aurze zbliżających się świąt, Sylwestra i karnawału – historyczno-artystyczne spojrzenie na cudowny trunek produkowany z winorośli. Bo to płyn o prawdziwie czarodziejskich własnościach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy da się wyśpiewać historię?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 19:00
Musical to forma typowo rozrywkowa. Na pierwszy plan wysuwają się indywidualne losy, romanse, przygody. Oczywiście, sukces spektakli zależy od jego artystycznych walorów. Czy tylko?
rozwiń zwiń