Znikający byt. Jak żyć po zaginięciu bliskiej osoby?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 19:00
Co roku znika w Polsce ok. 20 tysięcy osób. To znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. W jakiej formie rodzina, bliscy czy ludzie z organizacji ratunkowych prowadzą poszukiwania?
Audio
  • Jakie są powody zaginięć? (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/frankie's

Tego można dowiedzieć się z książki/albumu Wojtka Niedzielki "Zaginieni 2006-2017". To zbiór zdjęć-dokumentów anonsów o zaginięciach ludzi, zwierząt, przedmiotów. Nie chodzi tylko o morderstwa czy uprowadzanie do domów publicznych gdzieś za granicą. Największą zagadką są "ucieczki z życia" ludzi teoretycznie zdrowych, radzących sobie z rzeczywistością, w pełni sił.

Często ci "znikający" to ludzie latami pogrążeni w depresji, w ciągłym stresie; odczuwali permanentny przymus i niezadowolenie. Nie byli w stanie wykrzesać z siebie emocji w stosunku do bliskich czy znajomych. Nic ich nie cieszyło, wszystko wymagało wysiłku. W którymś momencie nie są w stanie dłużej udawać zadowolenia ani uczuć. Może to też być wynikiem przepracowania, poczucia braku celu i atrofii emocji z nadmiaru pracy. Przykładem – autobiograficzny komiks Hideo Azumy "Dziennik z zaginięcia" (2008).

Tego typu sytuacje zdarzają się zawsze i wszędzie, ale współcześnie obserwujemy narastanie zjawiska. Są też kraje, gdzie tego typu przypadki zdarzają się częściej. 

Bardzo często ten problem pojawia się w filmach czy książkach. To pozwala w pewien sposób zobaczyć tragedię, którą przeżywają najbliżsi. – Takie filmy pokazują znacznie więcej z życia tych, którzy szukają, a nie zaginionych. Pamiętajmy, że co film, to inne powody zaginięcia. I tak daleko temu do rzeczywistości, która jest tysiąc razy straszniejsza – mówi Łukasz Jasina, historyk kina. 

Jak w filmach ukazane są zniknięcia bohaterów? Jak to wygląda w rzeczywistości? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Wojtek Niedzielko (artysta), Łukasz Jasina (historyk kina), pani Jola (Fundacja "Pogotowie Kryzysowe"; gość chciał pozostać anonimowy)
Data emisji: 24.02.2018
Godzina emisji: 16.09

kw/gs

Czytaj także

Ma dobre i złe strony

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2017 16:00
Co? Oczywiście alkohol. W aurze zbliżających się świąt, Sylwestra i karnawału – historyczno-artystyczne spojrzenie na cudowny trunek produkowany z winorośli. Bo to płyn o prawdziwie czarodziejskich własnościach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy da się wyśpiewać historię?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 19:00
Musical to forma typowo rozrywkowa. Na pierwszy plan wysuwają się indywidualne losy, romanse, przygody. Oczywiście, sukces spektakli zależy od jego artystycznych walorów. Czy tylko?
rozwiń zwiń