Historia i tajemnice naszego hymnu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2018 18:00
Hymn narodowy to pieśń – narodowa identyfikacja. Wpadająca w ucho melodia, marszowy rytm, porywające słowa i silne emocje, które łączą się z historią ich powstania – tak najkrócej można scharakteryzować te utwory.
Audio
  • Mazurek Dąbrowskiego – historia i tajemnice (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/MediaPictures.pl

Najważniejsza jednak jest ich rola spajająca naród, dająca poczucie jedności, pobudzająca patriotyczne uczucia. W czasie wojny, w sytuacjach zagrożenia istnienia narodu hymn jest sygnałem do powszechnej mobilizacji. Pobudza wolę walki, przeciwstawienia się okupantowi czy najeźdźcy – nawet, gdy siły są nierówne. 

W okresach pokoju hymn najbardziej wzrusza, gdy łączy się z silnymi emocjami i poczuciem narodowej dumy – podczas międzynarodowych zawodów, gdy grany jest jako znak zwycięstwa, odniesionego przez przedstawiciela kraju.

Są filmy, w których największe oddziaływanie emocjonalne mają sceny, podczas których grany jest hymn, odzwierciedlający szlachetność i czystość intencji bohatera/ów. W opozycji do patosu, jakim nacechowane są te sytuacje, są sceny komediowe, komiczne, gdy z hymnu narodowego "wypuszczane jest powietrze".

W "Niewidocznej stronie sztuki" przyjrzeliśmy się historiom, postaciom i legendom, wiążącym się z hymnami. Audycja rozpoczęła się oczywiście od Mazurka Dąbrowskiego. Czy wiemy o nim wszystko? To kim była Basia, wspomniana w piątej zwrotce naszego hymnu?

– Jest bardzo wiele koncepcji dotyczących tajemniczej Basi. Przede wszystkim Barbary były córkami twórców naszego hymnu narodowego. Słyszałem, że może być to również przypadkowe. Basia to imię bardzo polskie, zdrobniałe, miłe i sympatyczne – mówi Łukasz Jasina, historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Aleksandra Buszta (muzyk, muzykolog, kustosz programu muzycznego Zamku Królewskiego w Warszawie), Łukasz Jasina (historyk kina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych)
Data emisji: 10.03.2018
Godzina emisji: 16.09

kw/mk

Czytaj także

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Ikona polskich losów

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2018 12:00
Zaczyna się rok stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Monika Małkowska wraz ze swoimi gośćmi rozmawiała o historii ikony, która przyczyniła się m.in. do obalenia komunizmu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy da się wyśpiewać historię?

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 19:00
Musical to forma typowo rozrywkowa. Na pierwszy plan wysuwają się indywidualne losy, romanse, przygody. Oczywiście, sukces spektakli zależy od jego artystycznych walorów. Czy tylko?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znikający byt. Jak żyć po zaginięciu bliskiej osoby?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2018 19:00
Co roku znika w Polsce ok. 20 tysięcy osób. To znacznie więcej niż jeszcze kilka lat temu. W jakiej formie rodzina, bliscy czy ludzie z organizacji ratunkowych prowadzą poszukiwania?
rozwiń zwiń