Cena ukryta pod farbą

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 17:00
Tym razem o naprawdę niewidocznym elemencie sztuki: o cenie.
Audio
  • Cena za sztukę (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain

bieda ubogi bezdomny 1200 free.jpg
Jak artyści interpretowali przypowieść o synu marnotrawnym

Nawet gdy galerie podają jej wysokość obok nazwiska autora i innych konkretów, to nie zawsze można pojąć, dlaczego jest tak wysoka czy tak niska. A w ogóle – jak się ją oblicza? Z czego wyprowadza? Jak kalkuluje?

Kiedyś wszystko było jasne: cenę obrazu czy rzeźby wyznaczały koszty surowców oraz czas pracy, jaki rzemieślnik (jeszcze nie artysta) miał pracy poświęcić. Oczywiście, czas pracy mistrza kosztował więcej, niż mniej obytego w fachu wykonawcy.

A jak w obecnym rozchwianiu estetycznym i ideologicznym sprzedaje się sztukę? W dzisiejszym zamęcie na rynku sztuki można praktycznie wylansować każdego artystę i każdą, nawet najmniej tradycyjną, efemeryczną sztukę. Jednak kolekcjonerzy nabywają bardziej klasyczne dzieła. Jak podbija się ich – dzieł – cenę? Kiedy marszandzi zaczęli odgrywać w tym procesie kluczową rolę? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Katarzyna Włodarska (ekspert rynku sztuki, prezes Instytutu Warszawskiego), Katarzyna Nowakowska-Sito (historyk sztuki i muzealnik z Muzeum Historii Polskiej), Stefan Szydłowski (historyk sztuki, galerzysta)
Data emisji: 9.06.2018
Godzina emisji: 16.08

kw/mk

Czytaj także

Nieobecna faza życia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 17:00
Nasza epoka ignoruje ostatnią fazę życia – w sensie estetycznym, intelektualnym, rodzinnym, biologicznym. Nie wolno się starzeć – a jeżeli, to tylko po to, by wykazać się… młodością – jak na swój wiek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niewidoczna strona sztuki 14 kwietnia

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2018 16:09
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czapka niewidka i inne czary

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2018 17:00
– Nie chcę być mężczyzną, nie chcę budzić się i czuć, że mam brodę! Chcę być zawsze małym chłopcem i bawić się – zapierał się Piotruś Pan.
rozwiń zwiń