X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Edward Dwurnik był świetnym pisarzem rzeczywistości"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 22:00
– Swoje obrazy tworzył bardzo szybko, jeśli weźmiemy pod uwagę ich format i ilość. Ten szybki zapis charakteryzuje jego twórczość. Jeśli ktoś chce tworzyć w przestrzeni groteski to czy chce, czy nie chce, w pewnym sensie staje się moralistą – ocenia mówił Łukasz Kossowski, współkurator przygotowywanej wystawy "Znaki wolności", na której będą prezentowane obrazy Dwurnika. 
Audio
  • Wspomnienie Edwarda Dwurnika (Niewidoczna strona sztuki/Trójka)
Warszawa 25.10.2013. Galeria Sztuki Milano. Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika Noblista - Pisarz - Grafoman
Warszawa 25.10.2013. Galeria Sztuki Milano. Wystawa malarstwa Edwarda Dwurnika "Noblista - Pisarz - Grafoman"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

– Edward Dwurnik był portrecistą całej epoki. Poruszał się w przestrzeni groteski, czyli w tej przestrzeni w sztuce, gdzie triumfuje wymiar tragikomiczny. Przedstawiając nawet najbardziej dramatyczne momenty historii Polski zauważał z jednej strony heroizm człowieka, a z drugiej strony jego "pokraczność", jak mawiał inny wielki malarz Jan Lebenstein – mówił Łukasz Kossowski. 

Elżbieta Kochanek-van Dijk, właścicielka galerii Milano, w której wielokrotnie można było podziwiać obrazy Edwarda Dwurnika podkreśla, że był on twórcą bardzo barwnym, ale jednocześnie był "człowiekiem z krwi i gości, i bardzo kochał życie".  

Historyk sztuki Stefan Szydłowski przypominał, że sam artysta podkreślał, że wielką inspiracją dla niego był Nikofor i jego malarstwo. – Opowiadał o tym, że jego metoda polegała na powiększeniu spojrzenia tego artysty. To też okazja do pewnej refleksji na temat obecności Nikifora w polskiej sztuce. Wielu artystów zupełnie innych jak np. Zbigniew Gostomski czy Aleksandra Jachtoma niezwykle cenią twórczość Nikifora. Edward Dwurnik poprzez swoją twórczość znalazł miejsce i dla siebie i dla Nikifora. To jest bardzo specyficzne – podkreśla gość Moniki Małkowskiej. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji. 

***

Tytuł audycji: Niewidoczna strona sztuki
Prowadzi: Monika Małkowska
Goście: Stefan Szydłowski (historyk sztuki, galerzysta), Łukasz Kossowski (historyk sztuki, współkurator wystawy "Znaki wolności), Elżbieta Kochanek-van Dijk (właścicielka galerii Milano)
Data emisji: 28.10.2018
Godzina emisji: 20.06

gs

Czytaj także

Nie żyje znany malarz Edward Dwurnik. Miał 75 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2018 11:15
W niedzielę o 8 rano zmarł w Warszawie, w wieku 75 lat, Edward Dwurnik, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich malarzy współczesnych - powiedziała córka artysty, Pola Dwurnik.
rozwiń zwiń