X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historia polskiej muzyki. Tak powstawały firmy MJM i Pomaton

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2016 10:00
Zapraszamy na drugi odcinek audycji poświęconej ludziom, którzy po 1989 roku tworzyli niezależną polska fonografię.
Audio
  • Historia powstania wytwórni MJM Music PL i Pomaton (Historia Fryderyków/ Trójka)
Opole 21.06.1984. XXI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Na zdjęciu piosenkarka Martyna Jakubowicz i gitarzysta Andrzej Nowak
Opole 21.06.1984. XXI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej. Na zdjęciu piosenkarka Martyna Jakubowicz i gitarzysta Andrzej NowakFoto: PAP/ PAI/Wojciech Kryński

Firmy fonograficzne - nawet te, które odniosły duże sukcesy - często powstawały przez przypadek. Andrzej Paweł Wojciechowski - wieloletni spiker i dziennikarz muzyczny Polskiego Radia mówił w Trójce o początkach firmy MJM Music PL, którą założył wraz ze swoją żoną Małgorzatą Maliszewska, autorką tekstów piosenek między innymi Krystyny Prońko, Andrzeja Rybińskiego, zespołów Exodus oraz Andrzej i Eliza.

Założyciel MJM Music PL w młodości zdecydowanie bardziej widział się w roli radiowca. Tak miała wyglądać jego przyszłość. Jednak pod koniec lat 80. życie rzuciło go z całą rodzina do Londynu, a ta przygoda okazała się przyczynkiem do założenia własnej firmy fonograficznej. - Ja nie chciałem… Chciałem umrzeć przy mikrofonie, ale musiałem. I tym sposobem w 1990 roku jako MJM wydałem pierwszą płytę winylową, a w 1991 wydałem pierwsza polska płytę. To był album Martyny Jakubowicz - wspominał gość Tomasza Żądy.

Jak do tego doszło i jak wyglądały początki? A jak startowała firma Pomaton? Zapraszamy do słuchania wyjątkowych muzycznych wspomnień.

***

Tytuł audycji: "Historia Fryderyków"
Prowadzi: Tomasz Żąda
Goście: Andrzej Paweł Wojciechowski (MJM Music PL), Tomasz Kopeć i Piotr Kabaj (Pomaton)
Data emisji: 17.09.2016
Godzina emisji:
22.08

ei/bch


Czytaj także

Ważny kawałek historii polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 10:00
Przez kilka kolejnych sobót opowiemy, jak w Polsce tworzył się niezależny rynek fonograficzny po 1989 roku.
rozwiń zwiń