Aktywność fizyczna po ciąży – kiedy zacząć?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2020 17:30
– To zależy przede wszystkim od tego czy poród był naturalny, czy poprzez cesarskie cięcie – podkreśla fizjoterapeutka Milena Kowalczyk.
Audio
  • Bieganie po ciąży. Jak wrócić do formy? (Biegam, bo lubię/ Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/PimmyTan

W obu przypadkach niezbyt wyczerpujący wysiłek fizyczny i wydzielające się podczas niego endorfiny mogą pomóc kobiecie po przebytej ciąży w walce z depresją poporodową i sprawić, że poczuje się bardziej atrakcyjna. Jaki jest najlepszy moment na rozpoczęcie trenowania po ciąży i od czego warto zacząć?

– W przypadku porodu naturalnego normalne ćwiczenia możemy zacząć już po tygodniu. Odchodzimy od klasycznych brzuszków, które są niebezpieczne dla odcinka szyjnego. Bardziej skupiamy się na ćwiczeniach, które angażują nam dół brzucha. Dopiero potem próbujemy truchtu, spacerów. Najbezpieczniejszy czas to sześć tygodni. Jeżeli przeszłyśmy cesarskie cięcie, ten okres nam się wydłuża. Blizna po cięciu musi być wygojona do końca – mówi ekspertka.

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof ŁoniewskiPaweł Januszewski
Gość: Milena Kowalczyk (fizjoterapeutka)
Data emisji: 09.01.2020 
Godzina emisji: 17.21

kr/gs

Czytaj także

Warto czasem zwolnić, czyli kilka słów o maszerowaniu

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2019 17:35
– Nawet zawodowi biegacze stosują marsze, które służą zwiększeniu wydolności fizycznej. Dzięki temu organizm lepiej adaptuje się do większego wysiłku – wyjaśnia dr Wojciech Słowiński, ortopeda Enel-Sport, ekspert medyczny Wings for Life World Run w Polsce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Do Sparty i z powrotem

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 17:35
– Planuję biec bez snu, ile się da, dopóki nie wymuszą na mnie tego warunki – mówi ultramaratończyk, Łukasz Sagan, który 15 listopada nad ranem rozpocznie swój drugi Bieg Filippidesa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyścig z pumą i samym sobą. "Ultrabiografia" Piotra Hercoga

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 17:30
– "Ultrabiografia" to książka głównie o różnych przygodach, które mi się przytrafiły, ale ktoś spostrzegawczy będzie mógł wyciągnąć z niej dużo wniosków – zdradza ultramaratończyk górski i trener, Piotr Hercog.
rozwiń zwiń