8. edycja Biegów Tropem Wilczym – 75 tys. biegaczy dla Żołnierzy Wyklętych

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 17:25
– Z tego, co wiem z rodzinnych opowiadań, Witold Pilecki mówił, że gdyby nie to, że miał dobrą formę, to nie przetrwałby Auschwitz czy późniejszej ucieczki przez Sołę. Poza tym Biegi Tropem Wilczym to fajne spotkanie społeczne, ponieważ odbywa się w tak wielu miastach i w każdym ma inny wymiar – mówi Krzysztof Kosior, prawnuk legendarnego żołnierza Armii Krajowej. Już w niedzielę 1 marca odbędzie się 8. edycja wydarzenia.
Audio
  • W oczekiwaniu na 8. edycję Biegów Tropem Wilczym (Biegam, bo lubię/Trójka)
Bieg Tropem Wilczym odbędzie się 1 marca  w dniu ustanowionym Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Bieg Tropem Wilczym odbędzie się 1 marca – w dniu ustanowionym Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"Foto: tropemwilczym.org/mat. promocyjne

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

Do udziału 8. już edycji Biegów Tropem Wilczym zgłosiło się ponad 75 tys. uczestników w całej Polsce. 1 marca o godzinie 9.00 pobiegną oni na dystansie 1963 metrów. Co czeka nas w tym roku? – To jest takie wydarzenie, gdzie rodzice i dzieci mogą spędzić wspólnie czas oraz przestrzeń dla aktywności, gdzie tata, mama i dzieci są jedną drużyną i muszą wspólnie wywalczyć jakąś nagrodę, ucząc się przy tym historii. Mamy pokazy grup rekonstrukcyjnych i bieg przygotowany specjalnie dla dzieci. Będzie też nordic walking – opowiada rzecznik całego przedsięwzięcia Barbara Konarska.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych" w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy, a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie – Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof ŁoniewskiPaweł Januszewski
Data emisji: 27.02.2020 
Godzina emisji: 17.17

mat. promocyjne/kr


Czytaj także

Stolica szykuje się do Biegu Niepodległości!

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 17:35
– To będzie największa impreza w historii Warszawy pod względem liczby jej uczestników, nie licząc kibiców. Zapisało się już 21,5 tys. osób, a zapisy wciąż trwają – mówi Karol Adamaszek, organizator Warszawskiego Biegu Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegiem po zapis na PKO Nocny Wrocław Półmaraton! Co czeka zawodników w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:30
– Zostało ostatnie sto miejsc, a więc wszyscy, którzy chcą jeszcze pobiec w półmaratonie PKO Nocny Wrocław 2020, muszą się śpieszyć – zachęca dyrektor biegu Wojciech Gęstwa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby wydarzenie nie odbywało się… w czerwcu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

BiegamBoLubię Lasy po raz 6.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 17:25
– Ten luty jest bardzo wyjątkowy, bo normalnie o tej porze roku las powinien jeszcze spać, ale już pojawiają się pierwsze rośliny, zwierzęta zmieniają swoje zwyczaje na wiosenne – las się budzi – mówił o warunkach, które czekają w tym roku na uczestników akcji BiegamBoLubię Lasy dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych Wiesław Krzewina.
rozwiń zwiń