Marcin Konieczny zdradza trzy sposoby na bezpieczny trening

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2020 17:30
Ci, którzy w obliczu wirusa nie zrezygnowali z aktywności fizycznej, odnajdują się obecnej sytuacji dużo lepiej. Jak trenować, by zachować wszelkie normy bezpieczeństwa, a jednocześnie utrzymać kondycję na stałym poziomie?
Audio
  • Jak zachować odporność i nie stracić formy? (Biegam, bo lubię/Trójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Sebastian Gauert

Na to pytanie odpowiedział nam Marcin Konieczny – triathlononista oraz pierwszy polski Mistrz Świata Iron Man. – W niedzielę miałem startować w półmaratonie w Lizbonie, do którego szykowałem się od listopada zeszłego roku, ale tak jak dla większości biegaczy na całym świece, wszystkie wiosenne starty zostały odwołane. Podejście, które mocno siedzi w mojej głowie, jest takie, że nie ma co płakać nad tym, na co nie mamy wpływu. Rekomendowana przeze mnie strategia to uznać, że ten start się odbędzie - mówił Marcin Konieczny.

Marcin Konieczny  (fot: niemaniemoge.pl/mat. promocyjne) Marcin Konieczny (fot: niemaniemoge.pl/mat. promocyjne)


Nie obawiajmy się zwolnić

– Powinniśmy robić więcej treningów tlenowych, a forma na pewno nam nie ucieknie – radzi sportowiec. Trening tlenowy, zwany także aerobowym, to długotrwały wysiłek o obniżonej, stałej intensywności. Taki rodzaj aktywności możemy realizować poprzez np. spacery, bieganie, pływanie czy jazdę na rowerze.

Domowy trening

By zachować formę, warto włączyć do treningu te elementy, które bez trudu możemy zrealizować w domowym zaciszu. – Teraz mamy więcej przestrzeni, by przypomnieć sobie te wszystkie rzeczy, na które nie mamy czasu. Porozciągajmy się, porolujmy i zróbmy z tego oddzielną sesję treningową  zachęca biegacz.

Lepiej dmuchać na zimne

Wiadomo: im większe tłumy, tym większa szansa na infekcję, wobec czego najlepiej trenować wczesnym rankiem lub późnym wieczorem i to pojedynkę. – Powinno się biegać oddzielnie, o nietypowych porach i w odludnych miejscach. Trzeba zbierać siły, bo wygląda na to, że jesienią w jeden miesiąc trzeba będzie zrobić wszystkie maratony z całego roku – podsumowuje Marcin Konieczny.

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof ŁoniewskiPaweł Januszewski
Gość: Marcin Konieczny (pierwszy polski Mistrz Świata Iron Man)
Data emisji: 19.03.2020 
Godzina emisji: 17.23

kr/mk

Czytaj także

Stolica szykuje się do Biegu Niepodległości!

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2019 17:35
– To będzie największa impreza w historii Warszawy pod względem liczby jej uczestników, nie licząc kibiców. Zapisało się już 21,5 tys. osób, a zapisy wciąż trwają – mówi Karol Adamaszek, organizator Warszawskiego Biegu Niepodległości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegiem po zapis na PKO Nocny Wrocław Półmaraton! Co czeka zawodników w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2020 17:30
– Zostało ostatnie sto miejsc, a więc wszyscy, którzy chcą jeszcze pobiec w półmaratonie PKO Nocny Wrocław 2020, muszą się śpieszyć – zachęca dyrektor biegu Wojciech Gęstwa. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby wydarzenie nie odbywało się… w czerwcu!
rozwiń zwiń

Czytaj także

BiegamBoLubię Lasy po raz 6.

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2020 17:25
– Ten luty jest bardzo wyjątkowy, bo normalnie o tej porze roku las powinien jeszcze spać, ale już pojawiają się pierwsze rośliny, zwierzęta zmieniają swoje zwyczaje na wiosenne – las się budzi – mówił o warunkach, które czekają w tym roku na uczestników akcji BiegamBoLubię Lasy dyrektor Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych Wiesław Krzewina.
rozwiń zwiń