Jak prawidłowo wzmacniać nogi?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 17:26
Jeżeli komuś się wydaje, że samo bieganie wzmacnia nogi, jest w grubym błędzie. Co więc zrobić, aby trening tej części ciała był skuteczny? O tym opowiada w audycji dr Remigiusz Rzepka.
Audio
  • Najlepsze ćwiczenia na wzmocnienie nóg (Biegam, bo lubię/Trójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock.com/Ollyy

– Samo bieganie wystarczy jako sposób do osiągnięcia pewnego poziomu intensywności biegu, czy poprawienia wyniku na określonym dystansie. Jeśli chcemy zabezpieczyć biegacza przed kontuzjami, oraz poprawić intensywność, by wnieść więcej jakości do pracy, musimy popracować nad elementem wzmocnienia kończyn dolnych, mięśni tułowia i popracować nad elementem skoczności, plyometryki, tak, by ta ekonomia biegu była lepsza – mówi gość audycji.

Czy oznacza to, że potrzebna nam jest opieka specjalisty, lub specjalistyczny sprzęt? 

– Wystarczą proste ćwiczenia kończyn dolnych, które można wykonywać w warunkach domowych. Ważne jest, by wykonywać je regularnie i, by  progresywnie zwiększać obciążenie – wyjaśnia dr Rzepka.

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzą: Krzysztof Łoniewski
Gość: dr Remigiusz Rzepka (były trener motoryczny piłkarskiej kadry, Enel-Sport)
Data emisji: 28.05.2020 
Godzina emisji: 17.25

ml

Czytaj także

Jak rozpocząć swoją przygodę z jogą?

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 17:30
– Wyznaję zasadę, że joga powinna wychodzić z ciała – z tego, jak się czujemy, a nie z naszej głowy, czy z ego – mówi Natalia Knopek, instruktorka jogi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak bezpiecznie wrócić do treningów na świeżym powietrzu?

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 17:25
Kilka tygodni temu spotkaliśmy się w naszej audycji z dr. Remigiuszem Rzepką, trenerem przygotowania fizycznego, który podpowiadał w jaki sposób możemy podtrzymać swoją formę zamknięci w domach. Teraz, gdy ponownie otwarte są lasy i park, ponownie pytamy dr. Rzepkę: jak najlepiej obecnie podejść do treningu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warto biegać, by inni mogli chodzić. Adam Małysz zaprasza na bieg "Wings for life"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2020 17:25
Krzysztof Łoniewski zaprasza Państwa na… imprezę biegową. To nie żart! "Wings for life" to najciekawsze tego typu wydarzenie, które – pomimo obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa – odbędzie się już po raz 8.
rozwiń zwiń