"Wierzymy, że się da". Organizatorzy apelują o odmrożenie imprez biegowych

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 17:27
Od 4 maja znów możemy korzystać z boisk i miejsc uprawiania sportu na otwartej przestrzeni, w tym orlików i boisk, a od 19 czerwca dozwolone jest rozgrywanie meczy piłkarskich z niewielką liczbą kibiców. Organizatorzy imprez biegowych i zawodnicy nadal czekają na swój powrót.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Drazen Zigic

Dyrektorzy największych i najważniejszych polskich imprez biegowych spotkali się w Warszawie, by zaapelować o rozmowę z rządem na temat powrotu zawodów biegowych na naszą mapę imprez. Jednym z nich był Michał Drelich, który zajmuje się zawiadywaniem imprezami biegowymi i triathlonowych w Gdyni. – Jestem przekonany, że to powinno się wydarzyć. Mamy już też wiedzę o pandemii o tym, jak sobie z nią radzić. To moment na to, by podjąć dialog – mówił.


Posłuchaj
05:53 2020_07_09 17_21_57_PR3_Biegam_bo_lubie.mp3 Imprezy biegowe czekają na ponowny start (Biegam, bo lubię/Trójka)

Nie "czy" tylko "jak"


aplikacja koronawirus maska kobieta 1200.jpg
Zabawa i rywalizacja. Wirtualny PKO Białystok Półmaraton

Nasz rozmówca nie ma wątpliwości co do tego, że imprezy biegowe znów powinny się odbywać. Istotniejszym zagadnieniem jest sformułowanie nowych zasad, które mają zapewnić jak największe bezpieczeństwo, zarówno osobom pracującym przy organizacji imprezy, jak i uczestnikom. Dlatego Michał Drelich i jego stowarzyszenie proponują, by ich liczbę zwiększać stopniowo tak, by na początku września sięgnęła 5 tysięcy, tak jak już w tej chwili ma to miejsce m.in. w Niemczech, Czechach czy na Słowacji. Co poza tym?

Ograniczenie stref dotykowych

– Jesteśmy w stanie ograniczyć kontakty zawodników o połowę niż poprzednio. To oznacza głębokie zmiany w biurze zawodów, które obsługiwałoby zawodników dużo dłużej i według bardziej surowych zasad – wyjaśnił Michał Drelich. –  Ogromne wyzwanie to linia startu. Po biurze zawodów to drugie miejsce, w którym zawodnicy przebywają nieco dłużej. Tu też mamy wiele pomysłów, np. zwiększenie stref startowych tak, żeby można było zachować dystans jednego metra pomiędzy zawodnikami, skrócenie czasu przebywania w strefie startowej do 15 minut i puszczanie zawodników w grupach po tysiąc osób co 10 minut – opowiadał w rozmowie z Krzysztofem Łoniewskim.

Michał Drelich i reszta organizatorów, którzy zgromadzili się w Warszawie, są chętni do negocjacji z każdym przedstawicielem rządu, który wyrazi chęć pomocy. – Jesteśmy gotowi do rozmów. Wierzymy, że dokument, który przygotowaliśmy jest kompleksowy – mówił.

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzą: Krzysztof Łoniewski
Gość: Michał Drelich (dyrektor imprez biegowych i triathlonowych w Gdyni)
Data emisji: 9.07.2020 
Godzina emisji: 17.21

kr

Czytaj także

Ruszają treningi w ramach akcji "Biegam, bo lubię". Jak do nich dołączyć?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 18:00
– Od poniedziałku, 11 maja na większości obiektów w całej Polsce wracają treningi. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie akcji "Biegam, bo lubię". Jest tam mapa z listą miejsc i godzinami treningów – wyjaśnia Paweł Januszewski.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak prawidłowo wzmacniać nogi?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 17:26
Jeżeli komuś się wydaje, że samo bieganie wzmacnia nogi, jest w grubym błędzie. Co więc zrobić, aby trening tej części ciała był skuteczny? O tym opowiada w audycji dr Remigiusz Rzepka.
rozwiń zwiń