Biegowa lekcja historii – 7. Bieg Zdobycia PAST-y

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2020 17:29
– Zachęcamy do zapisów każdego, kto ma silne kolana i będzie chciał oddać hołd bohaterom wielkiego zrywu z 1944 roku – mówi Karol Adamaszek, organizator Biegu Zdobycia PAST-y, który w tym roku odbędzie się 22 sierpnia.
Budynek PASTy
Budynek PASTyFoto: Shutterstock/irena iris szewczyk

Już po raz siódmy Aktywna Warszawa zorganizuje wspólnie z Fundacją Polskiego Państwa Podziemnego Bieg Zdobycia PAST-y.

Rywalizacja w budynku PAST-y polegała będzie na wbiegnięciu na 9. piętro charakterystycznego gmachu przy ul. Zielnej 39, który podczas drugiej wojny światowej zajmowała Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna.


Posłuchaj
04:44 2020_08_13 17_21_24_PR3_Biegam_bo_lubie.mp3 Bieg PAST-y po raz 7. (Biegam, bo lubię/Trójka)

 

Niezwykła lekcja historii

Wydarzenie sportowe upamiętnia właśnie bohaterskie walki powstańcze o zdobycie tego budynku. W ubiegłym roku, tradycyjnie zmagania zawodników śledzili kombatanci biorący udział w Powstaniu Warszawskim, m.in. Leszek Żukowski, Prezes Zarządu Światowego Związku Żołnierzy AK oraz Stanisław Brzosko, który w 1944 roku walczył w batalionie "Kiliński”.

Youtube/wRealu24

Bieg Zdobycia PAST-y stał się niezwykłą lekcją historii i okazją do spotkania z bezpośrednimi uczestnikami zrywu sprzed 75 lat. Jednak w tym roku z uwagi na sytuację epidemiologiczną i troskę o zdrowie Bohaterów z 1944 r. takie spotkanie prawdopodobnie nie będzie możliwe.

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Karol Adamaszek (Aktywna Warszawa)
Data emisji: 13.08.2020 
Godzina emisji: 17.24

mat. prasowe/ml

Czytaj także

Rolowanie. Tylko modne czy jednak przydatne dla biegaczy?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 18:00
– Zdecydowanie polecam, jest to bardzo dobry sposób automasażu, do którego można wykorzystać różne narzędzia od wałka, najbardziej popularnego, poprzez piłki różnej średnicy – radzi dr Remigiusz Rzepka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wierzymy, że się da". Organizatorzy apelują o odmrożenie imprez biegowych

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 17:27
Od 4 maja znów możemy korzystać z boisk i miejsc uprawiania sportu na otwartej przestrzeni, w tym orlików i boisk, a od 19 czerwca dozwolone jest rozgrywanie meczy piłkarskich z niewielką liczbą kibiców. Organizatorzy imprez biegowych i zawodnicy nadal czekają na swój powrót.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekstremalny bieg charytatywny o życie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2020 17:27
– W ubiegłym roku wziąłem udział w ekstremalnym biegu – 100 km przez Saharę. W tym roku postanowiłem to powtórzyć, ale drużynowo. Wymyśliłem, że chcemy wygrać tę imprezę dla kogoś, kto potrzebuje obecnie pomocy – dla Jacka Gaworskiego – mówi ultramaratończyk Dariusz Wojda.
rozwiń zwiń