Biegać też trzeba umieć. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Biegać też trzeba umieć. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Anastasia Shkilnyk

Może wydawać się, że skoro już podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu regularnych treningów biegowych, wystarczy wyjść z domu i biec przed siebie jak najprędzej i jak najdłużej. Nie jest to jednak takie proste – oprócz odpowiedniego obuwia potrzebujemy wiedzy o tym, jak się poruszać, by uniknąć urazu, a następnie kontuzji. Wskazówek w tej kwestii udzielił nam fizjoterapeuta dr Remigiusz Rzepka.

Posłuchaj

6:30
O sztuce poprawnego biegania (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wielu biegaczy ma niepoprawną postawę, źle układa stopy podczas biegu lub po prostu człapie, a to skutkuje kontuzjami o charakterze przeciążeniowym – przeciążeniem stawu kolanowego (popularnie nazywanym kolanem biegacza), przeciążeniem dolnego odcinka kręgosłupa oraz złamaniami w obrębie kończyn dolnych. A to tylko niektóre z konsekwencji złej techniki biegowej.

Grzechy główne biegaczy-amatorów

bieganie nogi bieg 1200.jpg
Jak prawidłowo wzmacniać nogi?

Jako najczęściej popełniane przez biegaczy-amatorów błędy dr Remigiusz Rzepka wskazuje tzw. pozaosiowe ustawienie kończyny oraz niewłaściwe ustawienie tułowia. – Czasami też obserwuje się niewłaściwe ustawienie głowy, co może wynikać z nawyków dnia codziennego, częstego przebywania przed komputerem czy korzystania z telefonu – dodaje fizjoterapeuta.

Jak podkreśla, przyczyn niewłaściwej techniki może być kilka.  To może być tzw. ograniczenie zakresu ruchu, czyli ograniczenie mobilności, ale też braki wynikające z przebytych urazów. Także poziom siły może być nieodpowiedni do tego, by efektywnie biegać – wyjaśnia dr Remigiusz Rzepka.

Pod okiem eksperta

Najlepszym sposobem na naukę poprawnego wzorca biegowego jest sięgnięcie po pomoc profesjonalisty. –Jeżeli chcemy biegać poprawnie, ktoś powinien na nas spojrzeć i w przypadku, gdy występują dysfunkcje czy jakieś ograniczenia, podpowiedział nam, co należy robić. Jak już wypracujemy odpowiednią technikę, powinniśmy po prostu progresywnie zwiększać ilość biegów właściwą techniką – radzi ekspert.– Warto pamiętać, aby aktywność, która ma przynieść nam radość i zabawę, była też dla nas zdrowa  podsumowuje.

Przygotuj się do biegania!/Polskie Radio

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: dr Remigiusz Rzepka (fizjoterapeuta, b. trener przygotowania fizycznego Reprezentacji Polski w piłce nożnej)
Data emisji: 24.09.2020
Godzina emisji: 17.24

kr

Polecane