Jesień to czas biegu na orientację

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 17:40
– Jesień to czas, gdy natura maluje lasy w szczególnie piękne barwy.  Czy można sobie zatem wyobrazić stosowniejszy pretekst, by wystartować w biegu na orientację? – w taki oto poetycki sposób do spróbowania swoich sił w orienteeringu namawia Słuchaczy Trójki dziennikarz sportowy Igor Błachut.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rawpixel.com

Posłuchaj
03:38 2020_10_08-17-23-06_Biegam_bo_lubie.mp3 Igor Bławut o tym, dlaczego warto spróbować orienteeringu (Biegam, bo lubię/Trójka)

 

Jak podkreśla gość audycji, okazji do biegania na orientację nie brakuje. Tylko w ciągu ostatnich kilku tygodni można było wziąć udział w zawodach rozgrywanych w m.in. wąwozach Puszczy Bukowej pod Szczecinem, na Podgórzu Sudeckim oraz w podkrakowskich Dolinkach.

shutterstock_bieg na orientację 1200.jpg
Gdzie warto spróbować biegania na orientację?

– To tylko zawody rangi ogólnopolskiej, chociaż jest szereg imprez lokalnych, w których można spróbować swoich sił w tej dyscyplinie sportu. Trafić tam jest łatwo, czy przez stronę Polskiego Związku Orientacji Sportowej, czy z wykorzystaniem wyszukiwarki lub zakładki socjalno-społecznościowej licznych klubów rozsianych po całej Polsce – zachęca Igor Błachut.

Orienteering zmusza do pracy nie tylko ciało, ale i mózg. Wymaga on umiejętności odczytywania przebiegu trasy z mapy i strategicznego planowania obieranych kierunków. Innym plusem tej dyscypliny sportu jest to, że nie dotyczy wyłącznie biegu. – To także rowery czy narty zimą. Można go uprawiać w każdym wieku, bo długość i trudność nawigacyjna tras dostosowana jest do możliwości uczestników. A satysfakcja, proszę mi wierzyć, ogromna – dodaje dziennikarz.

ABC z mapą - odc. VI "Bieg na Orientację"/Wawel Cup

W audycji także dobra wiadomość dla tych, którzy za namową Igora Bławuta zdecydowali się na sprawdzenie swoich umiejętności w biegu na orientację. Już w weekend (10 i 11 października) we Wleniu i Bolesławcu na Dolnym Śląsku odbędą się Mistrzostwa Polski w konkurencjach sprinterskich.

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Igor Błachut (dziennikarz sportowy)
Data emisji: 8.10.2020
Godzina emisji: 17.23

kr

Czytaj także

Maraton w czasie pandemii. Jak będzie wyglądać warszawska impreza?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2020 18:00
– My nawiązujemy w naszej tradycji to imprezy z 2020 roku, kiedy ratowaliśmy ciągłość tej imprezy. Bieg odbył się wtedy  w 11 pętlach, a trasa była znana tak naprawdę w przeddzień biegu wieczorem. Tutaj nie było takiego zamieszania, ale dużo podobieństw jest – ocenia Marek Tronina, dyrektor  Maratonu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Siedzenie w miejscu szkodzi

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2020 18:00
Siedzenie zabija bardziej, niż palenie papierosów – to nie żart. Są na to twarde dowody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegać też trzeba umieć. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2020 17:35
Może wydawać się, że skoro już podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu regularnych treningów biegowych, wystarczy wyjść z domu i biec przed siebie jak najprędzej i jak najdłużej. Nie jest to jednak takie proste – oprócz odpowiedniego obuwia potrzebujemy wiedzy o tym, jak się poruszać, by uniknąć urazu, a następnie kontuzji. Wskazówek w tej kwestii udzielił nam fizjoterapeuta dr Remigiusz Rzepka.
rozwiń zwiń