Trzy powody, dla których warto biegać w lesie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2020 17:45
W obecnych czasach najprzyjemniejsze, najpiękniejsze, ale i najbezpieczniejsze jest bieganie w lesie. O wyższości jesiennego lasu nad betonowymi alejkami czy domową bieżnią przekonywała w "Biegam, bo lubię" rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Pindyurin Vasily

Posłuchaj
04:07 2020_10_22 17-25-24_Biegam_bo_lubie.mp3 Zachęta do biegania po leśnych ścieżkach (Biegam, bo lubię/Trójka)

 

Miękkie lądowanie

Przede wszystkim, bieganie po leśnej ściółce jest lepsze dla naszych nóg. – Bieganie po twardych asfaltowych nawierzchniach, na które biegacze są skazani w miastach, zdecydowanie bardziej eksploatuje mięśnie oraz stawy. Miękka i urozmaicona nawierzchnia w lesie jest lepsza – chłonie energię każdego uderzenia stopy o podłoże, co jest ważne szczególnie dla osób początkujących czy też takich, które mają lekką nadwagę lub braki w technice biegu – wyjaśnia Anna Malinowska.


bieganie jesień sport 1200.jpg
Konkursy w audycji "Biegam, bo lubię"

Odpoczynek od smogu

Za nami pierwsze chłodne dni i rozpoczęcie sezonu grzewczego, w ostatnich latach nazywanego także sezonem smogowym. Miłośnicy biegania mieszkający w mieście są szczególnie narażeni na wdychanie zanieczyszczeń, od których przecież można odpocząć i to wśród drzew. – Powietrze w lesie jest kilkanaście razy czystsze – podkreśla gość audycji. Poza tym, w lasach nie jesteśmy zobowiązani do zakrywania nosa i ust maseczką, która zwiększa nasze bezpieczeństwo, ale nie komfort biegania.

Wśród jesiennych barw

Skoro mowa o maseczkach, warto też wspomnieć o zachowaniu dystansu społecznego, co na olbrzymich leśnych przestrzeniach jest po prostu łatwiejsze. – Innym argumentem za bieganiem w lesie jest to, że mamy teraz jesień i lasy, szczególnie liściaste, wybuchły feerią barw – dodaje rzecznik Lasów Państwowych.


Rzeźnik w Cisnej - Bieg Rzeźnika 2018/Lasy Państwowe

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Gość: Anna Malinowska (rzecznik Lasów Państwowych) 
Data emisji: 22.10.2020
Godzina emisji: 17.25

kr

Czytaj także

Trening i dieta – nierozłączna para

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2020 17:40
Wielu z nas wzięło się za bieganie, żeby schudnąć. Jeżeli do treningów nie dołączymy odpowiedniego odżywiania, na dłuższą metę nic dobrego z tego nie wyniknie. – Prawidłowa dieta jest podstawą efektów sylwetkowych i zdrowotnych – potwierdza dietetyk kliniczny Roksana Środa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jesień to czas biegu na orientację

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2020 17:40
– Jesień to czas, gdy natura maluje lasy w szczególnie piękne barwy.  Czy można sobie zatem wyobrazić stosowniejszy pretekst, by wystartować w biegu na orientację? – w taki oto poetycki sposób do spróbowania swoich sił w orienteeringu namawia Słuchaczy Trójki dziennikarz sportowy Igor Błachut.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Biegowe zwiedzanie Ełku z Tomaszem Andrukiewiczem

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 17:45
– Ełk to nazwa, którą wymawia się krótko, ale długo pamięta – to lokalne powiedzenie przypomniał w Trójce Tomasz Andrukiewicz – prezydent miasta i pasjonat biegowych treningów. Do Ełku warto się wybrać nie tylko po to, by zwiedzić wybudowany w XV wieku Zamek Krzyżacki czy zobaczyć Ełcką Kolej Wąskotorową, ale także po to, by po prostu pobiegać!
rozwiń zwiń