Ważna sprawa: talerz biegacza

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2021 17:45
Dla osoby biegającej kwestia odżywiania należy do najważniejszych. Wiadomo, że jadłospis zmienia się w zależności od natężenia treningów, pokonywanych dystansów, ale czy dotyczy to także kalendarza? Co jeść przed i po treningu o tej porze roku?
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Lopolo/Shutterstock

bieganie zima 1200.jpg
Bieganie. Od noworocznych postanowień do treningów

Okazuje się jednak, że pora roku nie ma znaczenia w kontekście tego, co jemy przed i po treningu. Posiłki należy komponować właściwie tak samo, czyli dbając o to, aby posiłek przedtreningowy był lekkostrawny, zjedzony 2-2,5 godziny przed wysiłkiem. 


Posłuchaj
03:50 2021_01_21 17_18_10_PR3_Biegam_bo_lubie.mp3 Jadłospis biegacza (Biegam bo lubię/Trójka)

– Ważne, żeby zawierał węglowodany proste: biały ryż, owoce, pieczywo, które dodadzą nam sił przed treningiem – tłumaczy dietetyk sportowy Roksana Środa. – Taki posiłek nie może jednak zbytnio obciążać naszego układu pokarmowego – dodaje.

Fakt, że zimą nasz organizm czyni większy wydatek energetyczny, bierzemy pod uwagę przy posiłku potreningowym. – Natomiast jeżeli treningi zimowe są dłuższe, warto pamiętać o przekąskach w ich trakcie. Tu też polecam węglowodany proste: np. batoniki orzechowo-owocowe albo owoce suszone – wskazuje.

W posiłku potreningowym także powinny się znaleźć przede wszystkim białka i węglowodany: ryba, mięso, nabiał, tofu (dla wegan i wegetarian) do tego ryż, kasza lub ziemniaki oraz owoce jako dodatek czy deser.


***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 21.01.2021
Godzina emisji: 17.18

pr

Czytaj także

Co jeść, aby lepiej się regenerować?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 18:00
W ostatnim czasie "superfoods" stały się bardzo popularne. Czym są i dlaczego warto wpisać je do swojej diety? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieganie sposobem na zmianę postrzegania świata

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2020 22:20
Czy biegaczom doskwiera szarość za oknem? – Myślę, że oni całkowicie inaczej postrzegają świat i zachęcam, żeby spróbować. Jak biegnę, dostrzegam zmieniającą się przyrodę, dostrzegam biegających pogodnych, uśmiechniętych ludzi – mówi Piotr Januszewski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bieganie zimą: prawie same plusy

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2020 17:30
Czy to zły czas na bieganie? Raczej nie, chociaż niektórzy – szczególnie ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tym sportem – obawiają się biegać zimą. Bo pogoda nie sprzyja, bo podłoże śliskie i niebezpieczne. Jak to więc z tym jest?
rozwiń zwiń