Trening w hipoksji, czyli wysokie góry w… Warszawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Trening w hipoksji, czyli wysokie góry w… Warszawie
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Flamingo Images

Hipoksja to medyczny termin, w skrócie oznaczający niedobór tlenu w organizmie. Brzmi niebezpiecznie, prawda? Okazuje się, że w kontrolowanych warunkach niedotlenienie może sprzyjać zarówno profesjonalnym sportowcom, jak i dużo wymagającym od siebie amatorom, którzy dzięki tej specyficznej metodzie treningu mogą lepiej dotlenić swój organizm.

marcin lewandowski 1200.jpg
"Jak nie pojadę do RPA, to wynajmę pokój hipoksyjny". Marcin Lewandowski mocno trenuje przed IO w Tokio

Na siłowni jak w górach

Dzięki tlenowi nasze komórki wytwarzają energię niezbędną do życia. Nasz organizm zabezpiecza nas przed jego niedoborem, uruchamiając szereg procesów adaptacyjnych, w tym produkcję hormonu nazywanego erytropoetyną, odpowiedzialnego za wytwarzanie czerwonych krwinek, które z kolei przenoszą tlen z płuc do pozostałych tkanek organizmu. 

Posłuchaj

3:08
Hipoksja – jakie są korzyści z treningu bez tlenu? (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

 

Wprowadzenie się w stan hipoksji pozwala osiągnąć szczyt możliwości naszego organizmu – ta metoda jest stosowana w branży sportowej od lat. W Warszawie powstała pierwsza siłownia oferująca imitację treningu wysokogórskiego, symulująca warunki panujące 3 000 m n.p.m. O wrażeniach po tej niecodziennej formie wzmacniania kondycji opowiedział specjalizujący się w biegu na 800 metrów lekkoatleta Adam Kszczot. 

– Dało to fantastyczne efekty. Czułem się naprawdę świetnie – zaskakuje sportowiec. – Łatwo jest zrobić pierwszy krok, ale już trudniej jest pobiec 800 metrów i spędzić więcej czasu w tej niekomfortowej strefie – dodaje.

"

Zainteresowanie działaniem hipoksji jest w środowisku sportowym coraz większe, dlatego Centralny Ośrodek Sportu dąży do...

Opublikowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Poniedziałek, 8 lutego 2021

Trening w hipoksji – kto powinien go unikać?

Zastosowanie hipoksji w treningu wpływa pozytywnie nie tylko na wyniki sportowe w dyscyplinach szybkościowo-siłowych, ale także na umiejętność skupienia się, co jest przydatne m.in. w sportach strzeleckich. Na taką formę treningu nie mogą sobie pozwolić osoby zmagające się z chorobami kardiologicznymi, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. 

Trening w warunkach hipoksji, AWF Katowice/Michał Karnowski

Gościem audycji był również Igor Błachut, który w jedyny w swoim rodzaju, poetycki sposób, zachęcił słuchaczy "Biegam, bo lubię" do biegania na orientację.

***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Goście: Adam Kszczot (lekkoatleta specjalizujący się w biegu na 800 metrów), Igor Błachut (dziennikarz i komentator sportowy)
Data emisji: 25.02.2021
Godzina emisji: 17.17

kr

Polecane