Antidotum na jesienną chandrę

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 14:30
Bieganie powoduje, że wzrasta poziom endorfin, dzięki czemu łatwiej znosi się jesienne smutki. Ale każdemu biegaczowi potrzebne jest także urozmaicenie podczas treningów. Warto wiec do nich włączyć inne dyscypliny, np. rajdy przygodowe, czyli poza bieganiem także rower i kajak.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/YA images

– Bardzo lubię góry i od wielu lat zwiedzam biegowo góry. Ale ciągłe bieganie, nawet w górach, jest nudne. A my lubimy zmienność, więc poza tym i na rowerze pojeździmy, i kajakiem popływamy – mówi Artur Kurek, wybitna postać polskich rajdów przygodowych. – Trenuję ludzi i zachęcam ich do uprawiania różnych dyscyplin, nie tylko biegania czy triatlonu. Żeby skosztowali też czego innego: np. kajakarstwa, jogi i sportów walki – tłumaczy.


sport bieg jesień 1200.jpg
Jesienny trening. Jak wygrać z przesileniem?

Posłuchaj
03:38 2021_10_21 14_22_28_PR3_Biegam_bo_lubie.mp3 Urozmaicenie - pomysł na poprawę wyników (Biegam, bo lubię/Trójka)

Jaki jest cel takiego „rozpraszania” biegacza, czemu nie powinien koncentrować się wyłącznie na bieganiu? Powodów jest kilka, a przede wszystkim aktywizacja innych partii ciała oraz „otwarcie” głowy, co w ostatecznym rozrachunku z pewnością polepszy wyniki w bieganiu.

– Sam chodziłem przez pół roku na zajęcia krav magi. Nie po to, aby się bić, tylko z ciekawości, by poznać ogólnorozwojowe elementy w tej dyscyplinie - dodaje Artur Kurek.


***

Tytuł audycji: Biegam, bo lubię
Prowadzi: Krzysztof Łoniewski
Data emisji: 21.10.2021
Godzina emisji: 14.22

pr


Czytaj także

Czy biegacze mogą czuć się bezpiecznie?

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 17:40
Ruszyła nietypowa ankieta dla wszystkich biegaczy. Jeden z magazynów postanowił zebrać odpowiedzi tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. I zapytał: czy biegacze w Polsce mogą czuć się bezpiecznie? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Treningi jesienne. Jak zmienić dietę?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 17:19
– Na pewno zwiększyłabym ilość witaminy C i niezbędnych kwasów tłuszczowych omega-3 jedno i wielonienasyconych. Jeśli biegacz lubi tłuste ryby: łososia, makrelę, śledzia, szprotki, śmiało, niech się zajada – radzi dietetyczka Sylwia Maksym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

UltraMataron Bieszczadzki. "Każdy dystans może być ekstremalny"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 17:24
– Może dla niektórych ultraMaraton Bieszczadzki jest ekstremalny, ale tak naprawdę to, czy jest dystans 90 kilometrów czy 52, 26 czy 14, bo takie dystanse tutaj mamy, to dla tych, którzy przygotowywali się po to, żeby się ścigać, to jest to ekstremalne ściganie, ale tak samo jest z tymi, którzy przygotowywali się i ścigali się na 400 metrów – podkreśla Mirosław Bieniecki, dyrektor Bieszczadzkiego ultraMaratonu.
rozwiń zwiń