Sprawdź, czy jesteś w formie!

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2011 12:17
Za pomocą testu Coopera możemy w prosty sposób określić określić formę, w jakiej jesteśmy. Najbliższa okazja do jego wykonania już w tę sobotę!
Audio
Sprawdź, czy jesteś w formie
Foto: fot.: bieganie.pl

Formułę testu, która zakłada 12-minutowy bieg ciągły opracował w 1968 roku zespół dra Kennetha H. Coopera. Nominalnie miał pomóc określić wydolność żołnierzy amerykańskiej armii, ale szybko zyskiwał na popularności w innych kręgach. Wprowadzono go do egzaminów na akademiach fizycznych, a wkrótce później do szkół, także w Polsce. Dziś test Coopera jest uznawany za jedno z najlepszych narzędzi sprawdzających w podstawowym stopniu kondycję.

Bartek Rymkiewicz z akcji "Biegam, bo lubię" podkreśla, że jest to test uniwersalny, zarówno dla biegaczy, jak i osób dopiero zaczynających swoją przygodę z tym sportem. Badanie polega na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w czasie dwunastu minut. Potem wynik jest porównywany ze specjalną tabelą i wiemy już, jak duży wysiłek jesteśmy w stanie wykonać.

W najbliższą sobotę o godz. 9.30 na wielu stadionach w Polsce, będzie można poddać się testowi Coopera. To już drugi test Coopera w tym roku w ramach akcji "Biegam, bo lubię", pierwszy odbył w kwietniu.

Wszystkie informacje o tym, gdzie będzie przeprowadzany test, można znaleźć na portalu bieganie.pl.

Audycji "Biegam, bo lubię" można słuchać na antenie Trójki w każdy czwartek o 17.20.

 

(pg)

Zobacz więcej na temat: test coopera bieganie POLSKA

Czytaj także

Sprawdź swoją wytrzymałość

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2011 14:55
Biegaczom amatorom, którzy chcą sprawdzić swoje możliwości, jeszcze przez najbliższym Biegiem Konstytucji 3 Maja, test badający wytrzymałość rekomenduje dr Jakub Adamczyk z AWF w Warszawie.
rozwiń zwiń