Louis Zamperini, bohater dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2011 13:42
W specjalnym wydaniu audycji "Biegam, bo lubię" przypomnieliśmy postać niezwykłego biegacza. W listopadzie ukazała się jego biografia.
Audio
Fragment okładki książki Laury Hillenbrand Niezłomny
Fragment okładki książki Laury Hillenbrand "Niezłomny" Foto: fot. mat. prasowe

- Zamperini był człowiekiem niezłomny, jego charakter ukształtowało bieganie - zaczął Krzysztof Łoniewski

Zadziorny w dzieciństwie został wciągnięty do drużyny biegowej przez starszego brata. - Pete trenował brata w nowatorski, jak na tamte czasy, sposób stosując podbiegi jako jeden z elementów treningu - wyjaśnił Paweł Januszewski.

Zafascynowany historią Zamperiniego Włodzimierz Szaranowcz podkreślił, że książka "Niezłomny" pokazuje ile człowiek może przetrwać nie dając złamać swej godności.

- Okres niewoli japońskiej, w jakiej znalazł się Zamperini w czasie II Wojny Światowej to okres znoszenia nienawiści, upokorzeń, braku człowieczeństwa. To pytania, na które w książce Laury Hillenbrand można znaleźć odpowiedzi - mówił w audycji "Biegam, bo lubię".

Januszewski przypomniał, że historii ludzi ukształtowanych przez sport jest wiele. Nie o wszystkich możemy przeczytać w książkach, tym bardziej polecamy biografię Louisa Zamperiniego, który dziś ma 94 lata, a mając ponad 70 nauczył się jeździć na deskorolce.

"Niezłomny", Laura Hillenbrand, Wyd. Znak, w Polsce: 10 listopada 2011.