Po tragedii na mecie Biegnij Warszawo. Co każdy biegacz powinien wiedzieć o swoim zdrowiu

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Po tragedii na mecie Biegnij Warszawo. Co każdy biegacz powinien wiedzieć o swoim zdrowiu
Foto: Glow Images/East News

- Osoby, które ukończyły 45 rok życia lub mają w najbliższej rodzinie przypadki zawału mięśnia sercowego bądź udaru mózgu, paliły przez wiele lat papierosy bądź są czynnymi palaczami i chcą zacząć biegać, powinny zrobić dokładniejsze badania - mówi dr Piotr Celnik.

Posłuchaj

Po tragedii na mecie Biegnij Warszawo. Co każdy biegacz powinien wiedzieć o swoim zdrowiu (Biegam, bo lubię/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Po tragedii na mecie Biegnij Warszawo pojawił się pomysł, żeby startujący w imprezach biegowych mieli ze sobą specjalne zaświadczenia medyczne stwierdzające, że są na to gotowi.  - Uważam, że to jest mnożenie kolejnych barier administracyjnych, nic z tego dobrego nie wyniknie, a poza tym wielu biegaczy może odwrócić się od samej idei biegania a to byłaby wielka strata - mówi dr Piotr Celnik.

Lekarz podkreśla, że każdy biegacz powinien przede wszystkim sam zadbać o swoje zdrowie. - Na przykład odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu i zadać mu pytanie: "panie doktorze, czy ja mogę biegać?". Czasem dobrze zebrany wywiad lekarski i przeprowadzone badanie lekarskie może wskazać na patologie czy nasunąć podejrzenie takiej choroby, która to bieganie uniemożliwi - wyjaśnia.

Dr Piotr Celnik podkreśla, że nie mam wątpliwości, że bieganie jest zdrowe. Jak zapewnia, sam uprawia tę dyscyplinę.

W audycji ogłosiliśmy także tego tygodniowe wyniki "Biegowej Lista Przebojów" >>>

Krzysztof Łoniewski i Paweł Januszewski zapraszali także do wykonania Testu Coopera w sobotę 12 października o godz. 9.30 w ramach akcji BiegamBoLubię. Będzie to możliwe aż w 60 miejscowościach. Pełna lista stadionów, uczestniczących w akcji "Biegam, bo lubię" >>>

Programu "Biegam, bo lubię" można słuchać w każdy czwartek o godz. 17.20. Zapraszamy.

(pg)

Polecane