"Miasteczko Twin Peaks". Przełom w popkulturze

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2016 22:00
- David Lynch i Mark Frost to twórcy przełomowi. Już ćwierć wieku temu potrafili bawić się popkulturą w taki sposób, w jaki my bawimy się nią dopiero od dekady - przekonują goście Mateusza Matyszkowicza.
Audio
  • "Miasteczko Twin Peaks". Przełom w popkulturze (Trójkowy chuligan literacki)
Kadr z serialu Miasteczko Twin Peaks
Kadr z serialu "Miasteczko Twin Peaks"Foto: materiały prasowe

Przyczynkiem do rozmowy o kultowym serialu stała się książka Marka Frosta "Sekrety Twin Peaks" i to, że świat tego serialu - jak przekonuje Matusz Matyszkowicz - "jest bardziej literacki niż filmowy, filozoficzny niż niefilozoficzny".

- "Miasteczko Twin Peaks" było absolutnie przełomowe. Pod względem formalnym był to typowy serial telewizyjny, ale David Lynch i Mark Frost pokazali, że za pomocą owego telewizyjnego języka można opowiedzieć historię, która jest pewnym zamkniętym uniwersum, która rządzi się swoimi metafizycznymi prawami - mówi krytyk filmowy Błażej Hrapkowicz.

- Oni wyprzedzili swój czas, niczym "Faraon" Bolesława Prusa. Widownia nie była wówczas na takie seriale przygotowana. Na początku był moment zachwytu, ale im bardziej trzeba było wkraczać w świat Lyncha i Frosta, tym więcej widzów odpadało. Zostali fanatycy, między innymi ci, którzy dziś wyrośli na twórców filmowych i serialowych - dodaje Kamil Śmiałkowski, również krytyk filmowy.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której goście Trójki analizowali fenomen "Miasteczka Twin Peaks" m.in. w kontekście... zmian politycznych, jakie zaszły w Europie na przełomie lat 80. i 90. XX wieku.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Goście:
Błażej Hrapkowicz i Kamil Śmiałkowski (krytycy filmowi)
Data emisji:
4.12.2016
Godzina emisji: 21.09

mk/fbi

Czytaj także

Twin Peaks. Opera mydlana z niezwykłą tajemnicą

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 20:16
- Myślę, że do dzisiaj nie mieliśmy serialu, który pokazywał takie natężenie osobliwości i w sposobie opowiadania, i charakteryzowania postaci filmowych - mówił w Dwójce Bartosz Staszczyszyn.
rozwiń zwiń