A gdyby tak Odys nie wrócił na Itakę?

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 13:00
- Chciałam zobaczyć tułaczkę i wędrówkę w dwojakiej perspektywie: z jednej strony tułaczkę, która jest tylko przygodą w drodze do domu, a z drugiej - tułaczkę, która być może przemieni się w wieczną bezdomność - mówi Wit Szostak.
Audio
  • Rozmowa z Witem Szostakiem o książce "Zagrody zębów" (Trójkowy chuligan literacki)
Fragment obrazu Odyseusz i Polifem Arnolda Bcklina z 1896 roku
Fragment obrazu "Odyseusz i Polifem" Arnolda Böcklina z 1896 rokuFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Gościem Trójki w niedzielny wieczór był Wit Szostak, autor "Zagrody zębów" - zbioru miniatur literackich, będących apokryficznymi wersjami mitu Odysa. Pisarz próbuje w nich prześledzić alternatywne, nieistniejące wersje mitu: Odys nie wraca na Itakę, gdyż zakłada dom gdzie indziej, Odys nie wraca, gdyż pomaga odbudować Troję, Odys wraca, lecz zostaje zabity przez Penelopę, Odys wraca, lecz nikt nie rozpoznaje w nim wielkiego bohatera i umiera w samotności. Te kilkadziesiąt mikrohistorii to opowieści o bezdomności, pustce i niemożności powrotu. To tęsknoty za prawdziwym życiem, które zawsze jest gdzieś daleko, choć czasem wydaje się na wyciągnięcie ręki.

Zachęcamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Goście:
Wit Szostak (pisarz)
Data emisji:
18.12.2016
Godzina emisji: 21.09

fbi/mk

Czytaj także

Berlin. "Tak samo kochany i nienawidzony"

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2016 14:35
- Zdecydowałem się pisać o Berlinie głównie ze względu na jego ulotność - mówi kanadyjski pisarz Rory MacLean, autor książki "Berlin. Miasto ulotne".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Losy Rzymu i Cycerona: opowieść uniwersalna

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 13:51
- Niezależnie od tego, kiedy i w jakim kraju czytalibyśmy tę książkę, znajdziemy w niej analogie do świata, który nas otacza - mówi Mateusz Matyszkowicz o "Trylogii rzymskiej" autorstwa Roberta Harrisa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lama Itigełow i mitologia polityczna Buriatów

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 15:58
- Osią narracyjną tej opowieści jest historia XII Pandito Chambo Lamy Daszi Dorżo Itigełowa - mówi Alber Jawłowski, autor książki "Milczący lama. Buriacja na pograniczu światów".
rozwiń zwiń