Jak wyglądał świat w czasach Chrystusa?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 17:57
- Miałem ambicję, aby wypełnić wyobraźnię czytelnika faktami o tamtym okresie - mówi w Trójce prof. Wojciech Roszkowski, autor książki "Świat Chrystusa".
Audio
  • Jak wyglądał świat w czasach Chrystusa? (Trójkowy chuligan literacki)
Fragment obrazu El Greco Chrystus niosący krzyż
Fragment obrazu El Greco "Chrystus niosący krzyż"Foto: Wikipedia/domena publiczna

W swojej najnowszej publikacji znany historyk podjął próbę opisania wydarzeń dziejących się w świecie od 7 r. p.n.e. do 30 r. n.e., a więc w okresie, w którym według większości historyków żył Jezus Chrystus.


. 

Książka przedstawia rok po roku wydarzenia w Imperium Rzymskim, ale także innych ówczesnych państwach i krainach: Egipcie, Armenii, królestwie partyjskim, Germanii, Irlandii, Indiach, Chinach… Autor pisze o wydarzeniach politycznych i społecznych, religii i kulturze, nauce i technice, ludziach i przyrodzie, a nawet o pogodzie i krajobrazie. W książce znajdziemy również relacje z olimpiad, świąt i uroczystości religijnych, a także innych "imprez masowych" - przedstawień teatralnych, wyścigów w cyrku, igrzysk gladiatorskich.

Szczególną uwagę zwraca na wydarzenia w Palestynie. Praca prof. Wojciecha Roszkowskiego opiera się w dużej mierze na przekazach ewangelicznych i prezentuje całą współczesną wiedzę na temat dziejów życia Jezusa.

Dlaczego gość Trójki zdecydował się napisać taką książkę? Kiedy powstały jej pierwsze fragmenty? Skąd wzięła się fascynacja odległymi dziejami? Dlaczego - zdaniem profesora - ewangelie są dużym wyzwaniem dla współczesnych Polaków? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Gość:
prof. Wojciech Roszkowski (historyk)
Data emisji:
16.04.2017
Godzina emisji: 15.07

mat. promocyjne/mk