Historia, która łączy twórczość Dehnela i Koehlera

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2017 16:30
W "Trójkowym chuliganie literackim" rozmawialiśmy z Jackiem Dehnelem o jego "Życiu Lali" oraz z Krzysztofem Koehlerem o książce "Rzeczpospolita. Obywatelskość. Wolność".
Audio
  • Historia, która łączy twórczość Dehnela i Koehlera (Trójkowy chuligan literacki/Trójka)
Fragment okładki pierwszego wydania Lali Jacka Dehnela
Fragment okładki pierwszego wydania "Lali" Jacka DehnelaFoto: materiały prasowe

- Jest coś, co obu autorów łączy - mówi Mateusz Matyszkowicz - obaj poszukują źródeł tożsamości w przeszłości. Krzysztof Koehler wybrał się w podróż do XVI wieku i tam odnalazł źródło swojego "ja". W książce "Rzeczpospolita. Obywatelskość. Wolność" polityczność badanego piśmiennictwa rozumiana jest szerzej niż rozumiemy to słowo dziś, sięga filozofii oraz teologii. Spotykamy tu nie tylko dzieła Zaborowskiego, Modrzewskiego, Orzechowskiego, Kochanowskiego, Goślickiego, Wolana, Górnickiego, Skargi i Warszewickiego, ale też ważne teksty autorów do dziś pozostających anonimowymi.

Jacek Dehnel odbył podróż nieco krótszą - do lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku. Wielki wpływ na jego twórczość miała babcia, znawczyni literatury, która choć sama nie napisała planowanej przez siebie powieści, to jednak tworzyła słuchowiska radiowe, opowiadania, oceniała twórczość młodego Jacka, a następnie stała się bohaterką jego książek.

Co obydwaj goście Mateusza Matyszkowicza odkryli w zgłębianej przez siebie przeszłości? Jak wpłynęło to na ich twórczość? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Gość:
Jacek Dehnel (pisarz), prof. Krzysztof Koehler (historyk literatury)
Data emisji:
29.04.2017
Godzina emisji: 15.07

mat. promocyjne/fbi/gs


Czytaj także

Burzliwe dzieje łódzkich fabrykantów

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2017 12:50
- Są tu historie wielkich bankructw, ale też i zbijania wielkich fortun - mówi o książce "Fabrykanci. Burzliwe dzieje łódzkich bogaczy" Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak wyglądał świat w czasach Chrystusa?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2017 17:57
- Miałem ambicję, aby wypełnić wyobraźnię czytelnika faktami o tamtym okresie - mówi w Trójce prof. Wojciech Roszkowski, autor książki "Świat Chrystusa".
rozwiń zwiń