"Tylko Lola" - książkowe spotkanie kobiet po traumie

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2017 18:06
- To powieść snuta przez dwie bohaterki. Jedna to Nina Rodriguez, nowojorska emigrantka, która bardzo chroni swoją przeszłość i upiera się, że jest Amerykanką. Druga to Lidia Kowal, jej dawna współpracowniczka, która przebywa w zakładzie dla psychicznie chorych - mówi o książce "Tylko Lola" jej autor Jarosław Kamiński.
Audio
  • Jarosław Kamiński opowiada o książce "Tylko Lola" (Trójkowy chuligan literacki/Trójka)
Fragment okładki książki Tylko Lola
Fragment okładki książki "Tylko Lola" Foto: mat. prom./W.A.B.

Bohaterki zerwały ze sobą kontakt po tragedii, która im się przydarzyła. Nina na nowo zbudowała swoją tożsamość i jest z tego dumna, chociaż nie zdaje sobie sprawy ze wszystkich poniesionych kosztów. - Dopiero wewnętrzna rozmowa z samą sobą i z tekstem, który otrzyma od Lidii, sprawi, że zrozumie ciężar swojego istnienia - dodaje Jarosław Kamiński.

tylko loloa okladka.jpg

Fragmenty pisane przez Lidię są początkowo dla czytelnika chaotyczne i niezrozumiałe. - Potem okazuje się, że jej notatki mają pewien sens, chociaż rzeczywiście język i styl są bardzo brutalne i proste. To język osoby zaburzonej - opowiada autor.

Co było dla niego największym wyzwaniem przy pisaniu, jaka była rzeczywistość telewizji w Polsce w latach 60. i czy książka jest odpowiedzią na tęsknotę za  PRL? Między innymi o tym Jarosław Kamiński opowiada w audycji. Zapraszamy do słuchania.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki
Prowadził: Mateusz Matyszkowicz
Gość:
Jarosław Kamiński (pisarz i scenarzysta)
Data emisji:
3.06.2017
Godzina emisji: 15.07

ei/iwo

Czytaj także

"Ekspedycja. Historia mojej miłości", czyli w podróży za tajemnicą

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2017 12:00
- Proszę sobie wyobrazić podróżników, którzy biorą ze sobą krawat, garnitur, spinki do mankietów, obrus i komplet encyklopedii. Gdzie oni mogą jechać? - pyta Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wędrujące zmarłe dusze na współczesnej Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2017 12:00
Ortodoksyjni chasydzi, skorumpowani biznesmeni, wędrujące dusze zmarłych, posowiecka Ukraina, taniec na grobie... To wszystko łączy jedno wydarzenie - rzeź Żydów i Polaków z 1768 r. O tym, jak przeplata się religia i ekonomia z przeszłością i współczesnością Ukrainy, możemy przeczytać w książce "Dybuk. Opowieść o nieważności świata".
rozwiń zwiń