Józef Czapski – artysta totalny

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 20:00
– W wypadku Czapskiego mamy do czynienia z twórczością totalną, integralną, całkowitą. Aktywność artysty w żaden sposób nie daje się oddzielić od postawy człowieka działającego: działanie jest sztuką, a sztuka działaniem – mówi w Trójce prof. Krzysztof Rutkowski, wicedyrektor Kolegium Artes Liberales.
Audio
  • Józef Czapski – artysta totalny (Trójkowy chuligan literacki)
Józef Czapski w Sailly. Rok 1983
Józef Czapski w Sailly. Rok 1983Foto: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego

Józef Czapski – malarz, pisarz, eseista, autor literackich świadectw wydarzeń XX wieku, "Wspomnień starobielskich" i "Na nieludzkiej ziemi".

czapski.jpg
Józef Czapski. Serwis specjalny Polskiego Radia

O jego losach, wplątanych w trudną europejską historię, wielowymiarowej twórczości i inspiracjach rozmawiamy w "Trójkowym chuliganie literackim". W tajniki życia i pracy artystycznej Czapskiego wprowadza nas prof. Krzysztof Rutkowski.

– To, co jest charakterystyczne dla Józefa Czapskiego, to połączenie wszelkich możliwych sztuk w jedną wielką sztukę. Mówię "wielką" bez żadnej przesady i z całym przekonaniem. (…) Był to człowiek o ogromnych talentach i zainteresowaniach w wymiarze tak niesłychanym, że właściwie trudno go z kimkolwiek porównać – stwierdza profesor.

Gość prowadzącego audycję Mateusza Matyszkowicza zaznacza, że syntezą twórczości Czapskiego był jego dziennik – dzieło, w którym "tekst i obraz wzajemnie się przenikały". – To dziennik artysty całkowitego, który pisząc, maluje, a malując, pisze. Pisze na tym co namalowane i maluje na tym co napisane – wyjaśnia.

Co to znaczy, że Czapski pisał z oddechem Europejczyka? Co "widział okiem wewnętrznym"? Dlaczego jego pogrzeb można nazwać pogrzebem karnawałowym?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której prof. Rutkowski, odpowiadając na te i inne pytania, odkrywa przed nami postać jednego z najbardziej wyjątkowych polskich twórców XX wieku.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: prof. Krzysztof Rutkowski (wicedyrektor Kolegium Artes Liberales)
Data emisji: 16.12.2017
Godzina emisji: 16.09

iwo/mk

Czytaj także

Kryminalny Wrocław Marka Krajewskiego

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 18:30
Eberhard Mock jest koneserem dobrych trunków, miłośnikiem smacznego jedzenia i wielbicielem kobiecych uroków. Ale nade wszystko to policjant kryminalny z Wrocławia pierwszej połowy XX wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tomasz Burek i "Topos", czyli literacka elita

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2017 18:00
"Topos" to dwumiesięcznik literacki ukazujący się od roku 1993. Jednak to nie tylko czasopismo, ale także i środowisko literackie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zapalny jak iskra" – Stanisław Wyspiański

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2017 18:00
W kulturze polskiej próżno szukać człowieka tak wybitnego w wielu dziedzinach jak Stanisław Wyspiański. – Józef Mehoffer mówił o nim "człowiek-zjawisko" – opowiada Monika Śliwińska, autorka książki "Wyspiański. Dopóki starczy życia".
rozwiń zwiń