X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"W emigracyjnym labiryncie" – listy Mrożka i Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 17:00
W kolejnym wydaniu "Trójkowego chuligana literackiego" o korespondencji Sławomira Mrożka i Leopolda Tyrmanda opowiadał Mariusz Urbanek.
Audio
  • "W emigracyjnym labiryncie" – listy Mrożka i Tyrmanda (Chuligan literacki/Trójka)
W emigracyjnym labiryncie
"W emigracyjnym labiryncie"Foto: (zdj. ilustracyjne)

wyspianski-1234.jpg
"Zapalny jak iskra" – Stanisław Wyspiański

O tym, że wybitny dramaturg Sławomir Mrożek znał i wymieniał listy z Leopoldem Tyrmandem, autorem powieści "Zły", do tej pory wiedzieli tylko nieliczni. Tymczasem korespondencja ta trwała niemal dwadzieścia lat – od 1965 do 1982 roku. – Dla mnie to było i zaskoczenie i niedosyt, bo nadal nie znamy powodu ich bliskiej znajomości. W 1965 roku Mrożek przeprowadził się do Warszawy, więc łatwiej było o to, by się spotkali. Nie pojawia się żadna informacja na ten temat. Tyrmand w swoich dziennikach rozdawał na lewo i prawo cenzurki innym pisarzom, ale Mrożek w nich nie istnieje – mówi Mariusz Urbanek.

Obaj pisarze przebywali wówczas na emigracji i z tej właśnie, emigracyjnej, perspektywy obserwują i komentują bieżące wydarzenia. Mimo oddalenia często wędrują w swych listach do Polski, zastanawiając się, jak może się rozwinąć sytuacja w ojczyźnie. Sporo miejsca poświęcają też podróżom po świecie, kontaktom towarzyskim i życiu prywatnemu. Najczęściej jednak Mrożek i Tyrmand piszą o literaturze, dzieląc się między sobą informacjami na temat powstających właśnie utworów.

Co połączyło Mrożka i Tyrmanda? Jakiego rodzaju była to więź? Ciekawe jest choćby to, że Tyrmand, starszy od Mrożka o całe dziesięć lat, zwraca się do niego jak do mistrza i przewodnika duchowego. A podobnych niespodzianek jest w tych listach więcej. Zapraszamy do słuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Mariusz Urbanek (pisarz, biograf)
Data emisji: 30.12.2017
Godzina emisji: 16.07

(materiały promocyjne Wydawnictwa Literackiego)/ml

Czytaj także

Józef Czapski – artysta totalny

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 20:00
– W wypadku Czapskiego mamy do czynienia z twórczością totalną, integralną, całkowitą. Aktywność artysty w żaden sposób nie daje się oddzielić od postawy człowieka działającego: działanie jest sztuką, a sztuka działaniem – mówi w Trójce prof. Krzysztof Rutkowski, wicedyrektor Kolegium Artes Liberales.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Czas ziemiaństwa", czyli jak wyglądało życie szlachty

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2017 11:00
Prezentowana w tej audycji książka jest pozycją nietypową. Jej lwią część wypełniają zdjęcia i ilustracje – takie, które są w stanie przekazać więcej niż najbardziej intrygujący tekst.
rozwiń zwiń