"Exodus". Opowieść o pokoleniu niezakorzenionym

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 12:00
– Troszeczkę rozsypała nam się stara struktura domu. Trudno mi w tym momencie powiedzieć, co ją zastąpiło. Coś musiało, przecież ci ludzie, którzy wyjeżdżają, osiedlają się w innych krajach, mają domy, rodziny, przyjaciół, nie żyją w pustce – podkreśla Łukasz Orbitowski.
Audio
  • "Exodus". Opowieść o pokoleniu niezakorzenionym (Trójkowy chuligan literacki)
Łukasz Orbitowski
Łukasz OrbitowskiFoto: PAP/Marcin Bielecki

cherezinska_1200.jpg
"Płomienna korona" – gra o tron w królestwie bez króla

Jak zauważa Łukasz Orbitowski, łatwość wyjazdu wiąże się z łatwością pozornego zakorzenienia w nowej scenerii, w nowym kraju. – Moja babcia, urodzona w 1916 roku, raz w życiu wyjechała z Krakowa gdzieś dalej. Jak mój tata w latach 80. pojechał do Ameryki, to było tak, jakby teraz ruszył na Marsa. Wiem, z jaką łatwością sam pięć lat temu spakowałem swoje życie do samochodu i wyjechałem do Kopenhagi. Nowe życie w kompletnie nowej rzeczywistości zaczęło się natychmiast – przyznaje gość Mateusza Matyszkowicza. Pisarz zwraca uwagę, że obecnie pozostanie w Polsce to nie kwestia przymusu, ale wyboru. Łukasz Orbitowski podkreśla, że sam z pewnym zaskoczeniem odkrył, iż nie jest w stanie żyć poza Polską, choć początkowo to planował. 


Fragment okładki książki "Exodus" Łukasza Orbitowskiego Fragment okładki książki "Exodus" Łukasza Orbitowskiego

Co, poza najbliższymi, porzuca Jan – bohater książki "Exodus" – ruszając w drogę, uciekając? Czy gadżety i pożądane rzeczy są tym, co nas zakorzenia w rzeczywistości? Czym różni się bogactwo współczesne od tego sprzed dwóch tysięcy lat? Zapraszamy do wysłuchania audycji. 


Marek Nowakowski PAP 1200.jpg
Jak zapamiętamy literackie pokolenie "Współczesności"?

Audycja powstała we współpracy z Instytutem Książki.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Łukasz Orbitowski (pisarz)
Data emisji: 6.01.2018
Godzina emisji: 16.07

gs/ac/mk

Czytaj także

"Ostatnie srebrniki". Thriller historyczny najwyższej próby

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 17:00
Tajemniczy artefakt, morderstwa i niebezpieczne tajne zgromadzenia – rzeczy te kojarzą się najczęściej z "Kodem da Vinci" Dana Browna. Tymczasem, Tadeusz Biedzki, znany globtroter, postanowił zmierzyć się z podobną materią w swojej najnowszej powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Józef Czapski – artysta totalny

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2017 20:00
– W wypadku Czapskiego mamy do czynienia z twórczością totalną, integralną, całkowitą. Aktywność artysty w żaden sposób nie daje się oddzielić od postawy człowieka działającego: działanie jest sztuką, a sztuka działaniem – mówi w Trójce prof. Krzysztof Rutkowski, wicedyrektor Kolegium Artes Liberales.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W emigracyjnym labiryncie" – listy Mrożka i Tyrmanda

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2017 17:00
W kolejnym wydaniu "Trójkowego chuligana literackiego" o korespondencji Sławomira Mrożka i Leopolda Tyrmanda opowiadał Mariusz Urbanek.
rozwiń zwiń