Dorota Kowalska: nie piszę reportaży literackich

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 17:30
– Ta książka to zbiór reportaży, które pisałam w trakcie 25 lat swojej pracy dziennikarskiej. Jest tu i o sprawach nierozwiązanych, jak i o takich, których rozwiązanie okazało się niespodzianką. Jest tam też o ludziach, którzy walczą ze złem: policjantach, prokuratorach, ale i o sędziach – opowiada o swojej książce Dorota Kowalska.
Audio
  • Dorota Kowalska opowiadała o swojej najnowszej książce (Trójkowy chuligan literacki)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/Popartic

"W kręgu zła. Zbiór reportaży o przemocy, nadziei, zbrodni i karze" to wybór 43 reportaży. Autorka krąży wokół ofiar zbrodni, sprawców, a także tych, którzy owe zagadki kryminalne rozwiązywali. – Nie ukrywam, że jednym z powodów wydania tej książki jest to, że reportaż prasowy odchodzi w zapomnienie. Jest to forma dość droga i czasochłonna. Na szczęście nie brakuje dziennikarzy, którzy piszą reportaże, wydają książki z nich się składające. Ja sama uważam, że to bardzo dobra forma dziennikarska, literacka i warto tak pisać – mówi autorka.


Okładka książki " W kręgu zła. Zbiór reportaży o przemocy, nadziei, zbrodni i karze" Doroty Kowalskiej/ mat. prasowe Okładka książki "W kręgu zła. Zbiór reportaży o przemocy, nadziei, zbrodni i karze" Doroty Kowalskiej (mat. prasowe)

Wiele postawionych w książce pytań do dziś pozostaje bez odpowiedzi. Dlaczego przestępcy decydują się zdradzić swoich kompanów i współpracować z organami ścigania? Czy ludzie rodzą się źli? A może stają się tacy z biegiem lat?

Wiele z historii opisanych w książce było szeroko komentowanych w polskich mediach. Dorota Kowalska starała się znaleźć choć tropy, które prowadziłyby do rozwiązania owych tajemnic. – Są tu nierozwiązane sprawy z lat 80. Jedna z tych historii jest mi szczególnie bliska, bo opisywałam ją na łamach prasy dwukrotnie. Co ciekawe, gdy pisałam o niej po raz pierwszy, była to historia omyłkowego zabójstwa. Gdy zajęłam się nią po raz drugi, sytuacja się zmieniła, badał ją wtedy również IPN – dodaje dziennikarka.

Czym różni się reportaż literacki od dziennikarskiego? Jak długo zajmuje stworzenie takiego materiału? Zapraszamy do słuchania całej rozmowy.

Audycja powstała we współpracy z Instytutem Książki.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Dorota Kowalska (autorka książki "W kręgu zła. Zbiór reportaży o przemocy, nadziei, zbrodni i karze")
Data emisji: 3.02.2018
Godzina emisji: 16.10

ml/kk

Czytaj także

"Ostatnie srebrniki". Thriller historyczny najwyższej próby

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2017 17:00
Tajemniczy artefakt, morderstwa i niebezpieczne tajne zgromadzenia – rzeczy te kojarzą się najczęściej z "Kodem da Vinci" Dana Browna. Tymczasem, Tadeusz Biedzki, znany globtroter, postanowił zmierzyć się z podobną materią w swojej najnowszej powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Exodus". Opowieść o pokoleniu niezakorzenionym

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 12:00
– Troszeczkę rozsypała nam się stara struktura domu. Trudno mi w tym momencie powiedzieć, co ją zastąpiło. Coś musiało, przecież ci ludzie, którzy wyjeżdżają, osiedlają się w innych krajach, mają domy, rodziny, przyjaciół, nie żyją w pustce – podkreśla Łukasz Orbitowski.
rozwiń zwiń