"Granice marzeń. O państwach nieuznawanych". Najnowsza książka Tomasza Grzywaczewskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2018 17:00
Od Donbasu przez Naddniestrze, Abchazję i Osetię Południową aż po Górski Karabach. Mieszkańcy postsowieckich państw, nieuznawanych od ponad ćwierć wieku, padają ofiarą wielkiej mocarstwowej polityki.
Audio
  • Jak funkcjonują państwa nieuznawane? (Trójkowy chuligan literacki)
Abchazja
AbchazjaFoto: Shutterstock.com/Elena Terletskaya

615220-352x500.jpg

Tomasz Grzywaczewski wyruszył w podróż po tych widmowych republikach. Opisał procesy historyczne i wielką politykę. Wyjeżdżając do Górskiego Karabachu w 2015 roku, nie przypuszczał, że już w rok później dojdzie tam do niespotykanej od dwóch dekad eskalacji konfliktu. Będąc zimą 2015 roku na froncie pod Donieckiem, nie podejrzewał, że obserwuje pierwszy akt długotrwałej uśpionej wojny. Widział natomiast, jak w cieniu nieustających konfliktów toczy się codzienne życie.

Ta książka to osobiste historie tych, którzy ćwierć wieku po upadku sowieckiego imperium marzą o normalności, o posiadaniu paszportów, które pozwolą im swobodnie podróżować, o walucie, która ma jakąś wartość, i o reprezentacjach startujących w mistrzostwach i igrzyskach na takich samych prawach jak inni – pod własnymi barwami. A przede wszystkim marzą o pokoju. To możemy przeczytać na obwolucie książki "Granice marzeń. O państwach nieuznawanych". 

– Faktycznie, na obszarach postsowieckich wytworzyła się jakaś próżnia prawna, co umożliwia funkcjonowanie tego typu tworów. Z drugiej strony aspiracje mieszkańców tych miejsc są jak najbardziej przyziemne. Oni przede wszystkim marzą o pokoju i życiu w normalnych państwach – mówi Tomasz Grzywaczewski. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Tomasz Grzywaczewski
Data emisji: 3.03.2018
Godzina emisji: 16.08

kw/mk

Czytaj także

"Exodus". Opowieść o pokoleniu niezakorzenionym

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 12:00
– Troszeczkę rozsypała nam się stara struktura domu. Trudno mi w tym momencie powiedzieć, co ją zastąpiło. Coś musiało, przecież ci ludzie, którzy wyjeżdżają, osiedlają się w innych krajach, mają domy, rodziny, przyjaciół, nie żyją w pustce – podkreśla Łukasz Orbitowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Arcypolski czy antypolski? Jakim twórcą był Gombrowicz?

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2018 17:00
– Gombrowicz całe życie trwał w obsesji polskości. Nie rozumianej jednak jako chwalenie, sentyment, ale jako wielki problem literacki i intelektualny – stwierdza gość audycji, prof. Dariusz Gawin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Kowalska: nie piszę reportaży literackich

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2018 17:30
– Ta książka to zbiór reportaży, które pisałam w trakcie 25 lat swojej pracy dziennikarskiej. Jest tu i o sprawach nierozwiązanych, jak i o takich, których rozwiązanie okazało się niespodzianką. Jest tam też o ludziach, którzy walczą ze złem: policjantach, prokuratorach, ale i o sędziach – opowiada o swojej książce Dorota Kowalska.
rozwiń zwiń