X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Wewnętrzny świat Leonarda Cohena

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2018 13:00
W Boże Narodzenie wyemitowaliśmy specjalne wydanie "Trójkowego chuligana literackiego", które poświęcone było książce z tłumaczeniami tekstów Leonarda Cohena.
Audio
  • Leonard Cohen: wyjątkowy artysta i myśliciel (Trójkowy chuligan literacki)
Leonard Cohen
Leonard CohenFoto: Route66/Shutterstock.com

Gośćmi Mariusz Cieślika byli: Daniel Wyszogrodzki, autor przekładów do wydanej właśnie książki "Płomień" i Marcin Styczeń, autor płyty "Lubię gadać z Leonardem", zawierającej polskie wersje piosenek Cohena. Wiersze przeczytał Marek Bukowski. Nie zabrakło oczywiście muzyki Cohena z różnych etapów twórczości.

"Płomień" to porywający zbiór ostatnich wierszy Leonarda Cohena. Ich wyboru i układu dokonał sam autor w ostatnich miesiącach życia. Książka zawiera m.in. słowa piosenek, fragmenty prozy oraz ilustracje, a także szeroki wybór tekstów z poetyckich notatników Cohena, które artysta prowadził przez całe życie. W sumie składają się one na niepowtarzalny, intymny obraz życia i umysłu wybitnego artysty i myśliciela.

Jako niezwykle mocny, końcowy rozdział legendarnej kariery literackiej twórcy, "Płomień" ukazuje pełną skalę sztuki poetyckiej Leonarda Cohena, od kunsztownej transcendencji po czarny humor. Na przemian dojmująco smutne i urzekająco ekscentryczne są to dzieła poety i autora piosenek, który zgłębiał sens naszych najbardziej mrocznych pytań i zawsze gotów był zadawać kolejne.

Kariera artystyczna Leonarda Cohena rozpoczęła się w 1956 roku od publikacji pierwszego tomu poezji "Let Us Compare Mythologies" ("Porównajmy mitologie"). Autor wydał także dwie powieści: "The Favourite Game" ("Ulubiona gra") i "Beautiful Losers" ("Piękni przegrani") oraz dziesięć tomów poetyckich w tym "Stranger Music: Selected Poems and Songs" ("Muzyka nieznajomego: Wybrane wiersze i piosenki") i "Book of Longing" ("Księga tęsknoty"). W okresie działalności piosenkarskiej, który objął niemal półwiecze, nagrał czternaście albumów studyjnych. Ostatni z nich, "You Want It Darker", ukazał się w 2016 roku. Cohen został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2008, otrzymał Grammy Lifetime Achievement Award w 2010 oraz Glenn Gould Prize w 2011. Zmarł 7 listopada 2016 roku.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy przy choince  Trójkowy chuligan literacki
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 25.12.2018
Godzina emisji: 12.06

mat. prasowe/mk