Nieznane fakty z życia Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 15:30
Gościem audycji "Trójkowy chuligan literacki" była Joanna Siedlecka, autorka książki "Pan od poezji. O Zbigniewie Herbercie".
Audio
  • O życiu Zbigniewa Herberta (Trójkowy chuligan literacki)
Zbigniew Herbert
Zbigniew HerbertFoto: Polona

Książka Joanny Siedleckiej jest barwną opowieścią o życiu autora "Pana Cogito" od kolebki po grób. Autorka dokumentuje kolejne etapy życia pisarza: Lwów, Sopot, Warszawę, Paryż. Dokumentacja złożona jest z relacji imponującej liczby świadków z najróżniejszych środowisk: szkolnych kolegów, przyjaciół, pierwszej wielkiej miłości i wielu ważnych nazwisk naszej literatury, m.in. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, Jerzego Giedroycia.

Pierwsze wydanie książki zostało wydane w 2003 roku. Najnowsze wydanie zostało poszerzone o dodatkowe rozdziały i nowe wiadomości o życiu Zbigniewa Herberta. – Bazowałam na relacjach ludzi, którzy go znali i archiwach pisanych, które częściowo się dla nas otworzyły, bo są dostępne listy do Herberta, a brak listów samego artysty. Jego archiwum jest bardzo wielkie. Zastanawiałam się, gdzie on to trzymał – mówi Joanna Siedlecka.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

***

Tytuł audycji: Trójkowy chuligan literacki 
Prowadzi: Mateusz Matyszkowicz
Gość: Joanna Siedlecka (eseistka, reportażystka)
Data emisji: 29.12.2018
Godzina emisji: 14.47

mat. prasowe/kg

Czytaj także

20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2018 19:00
W roku herbertowskim, dwa dni przed 20. rocznicą śmierci poety, wysłuchaliśmy dokumentalnego kolażu o Zbigniewie Herbercie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kantor". Podróże i przemiany artysty

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2018 10:00
– Najbardziej spodobał mi się czas w życiu Kantora między 1946 a 1955 rokiem. W 1946 jedzie do Paryża, zachwyca się nową sztuką. Zwiedza Muzeum Sztuki Nowoczesnej i wraca już jako inny Kantor, choć jeszcze nie ten, który został zapamiętany na lata – mówi Mateusz Matyszkowicz opowiadając o książce Krzysztofa Pleśniarowicza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fantastyczne opowiadania z literatury francuskiej

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 08:00
– Niektórzy francuscy pisarze mnie zaskoczyli. Nie wiedziałem, że Balzac pisał opowiadania fantastyczne – mówi Mateusz Matyszkowicz.
rozwiń zwiń